Dünya Altın Konseyi Raporuna Göre Küresel Altın Talebi ve Türkiye’deki Durum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Altın Konseyi Raporuna Göre Küresel Altın Talebi

Dünya Altın Konseyi’nin yayımladığı “Küresel Altın Trendleri” raporuna göre, 2023 yılının ilk çeyreğinde altın talebi, merkez bankalarının ve Asya’dan özel yatırımcıların güçlü alımlarıyla 2016’dan beri en yüksek seviyeye ulaştı. Küresel altın talebi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 1238,3 tona yükseldi. İlk çeyrekte mücevher talebi ise yaklaşık 479 ton olarak gerçekleşti, bu da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 düşüş anlamına geliyor.

Merkez Bankalarının Altın Alımları ve Türkiye’deki Talep

Rapora göre, merkez bankalarının altın alımları ilk çeyrekte yüzde 1 artarak 290 tona ulaştı. Bu durum, merkez bankalarının altın alımlarında son yılların en güçlü başlangıcını oluşturdu. Türkiye’nin ise yatırım amaçlı altın talebi (sikke ve külçe altın) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak yaklaşık 44 ton olarak gerçekleşti. Mücevher olarak altın talebi ise yüzde 19 artarak 11 tona ulaştı, bu da ülkedeki mücevher talebinin en güçlü ilk çeyrek performansı olarak kaydedildi.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) birinci çeyrekte 30 ton daha altın satın alarak altın rezervlerini 570 tona çıkardı. Altın ons fiyatı ise hızlı artışın etkisiyle ortalama 2,070 dolar seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artış gösterdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dünya Altın Konseyi Raporuna Göre Küresel Altın Talebi ve Türkiye’deki Durum
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!