Dünya Bankası, Türkiye’den 2017’de beklediği ekonomik büyüme öngörülerini revize etti. Banka büyüme tahminini 0,4 puan artırdı. Revize edilen tahmin sonrasında 2017 yılı ekonomik büyüme tahmini yüzde 4 olarak kayda geçti.

Dünya Bankası Türkiye’den Yüzde 4’lük Büyüme Bekliyor

Dünya Bankası, “Avrupa ve Orta Asya  – Göç ve Hareketlilik” adlı raporunu yayımladı. Raporda Avrupa ile Orta Asya’da yaşanan tüm gelişmeler kapsamlı olarak ele alında. Dünya Bankası bu kapsamda bölgede yer alan ülkelerin ekonomik verilerini de değerlendirdi ve gerekli güncellemeleri yaptı.

Bankanın raporunda, Avrupa ve Orta Asya’da bulunan ülkelerde ekonomik büyüme rakamlarının yılsonuna kadar yüzde 2,2’ye ulaşacağı ifade edildi. Revize edilen verilerin mayıs ayında açıklanan öngöründen 0,3 puan fazla olduğunu aktarıldı.

Dünya Bankası son 6 yıllık gelişmeleri değerlendirdiğini, bölgenin özellikle 2011 yılından bu güne güçlü bir şekilde ekonomik büyümeye sahne olduğunu raporladı. Bu kapsamda Türkiye hakkında, bazı değerlendirmeler yaptı.

Banka Türkiye ile ilgili mali teşviklere işaret ederek, küresel krizin Türkiye’yi ciddi anlamda etkilemediğini, ekonomik büyümenin güçlü ve emin adımlarla devam ettiğini belirtti. 2011 ile 2016 yılları arasındaki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla artışının altını çizerek, ortalamanın yüzde 6,4 olduğunu dile getirdi.

2016 yılında Türkiye’nin enflasyondan kaynaklı olarak gerilediğini aktaran Dünya Bankası, Türk lirasının değer kaybı yaşamasının ve uzun dönemli faizlerdeki artışın ekonomik büyümenin gerilemesinde etkili olduğunu belirtti. Geçen yıl Türkiye’nin yakaladığı büyüme oranının ise yüzde 3,2 olduğunu tekrarladı. Tüm bunlara rağmen Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesinden ve Orta Asya ülkesinden daha fazla ekonomik büyüme kaydettiğine vurgu yaparak, güçlü büyümenin devam ettiğini rapora dahil etti.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]