1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Efor Çay halka arz tarihi ve dağıtılacak lot miktarı açıklandı

Efor Çay halka arz tarihi ve dağıtılacak lot miktarı açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Efor Çay’ın Halka Arzı ile Çay Sektöründeki Yükselişi

Efor Çay, halka arz sürecine girdi ve pay başına 14,50 lira olan halka arz fiyatı ile 63 milyon lira sermaye artırımı ve 27 milyon lira ortak satış gerçekleştirecek. Şirketin nominal değeri 90 milyon lira olan payları, halka açılmış olacak. Yurt içi bireysel yatırımcılara yüzde 75, yurt içi kurumsal yatırımcılara ise yüzde 25 oranında paylar sunulacak. Halka arzın büyüklüğü yaklaşık 1 milyar 305 milyon lira olacak ve talep toplama işlemi 26-27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Şirketin Faaliyet Alanları

Efor Çay, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve yaklaşık 100’e yakın alım yeri ile 26 bin çiftçisi bulunan bir tarım şirketidir. Şirket, çay üretiminde Türkiye’nin yüzde 10’unu karşılıyor ve bölgedeki çay üretimini destekliyor. Ayrıca, şirketin yüzde 100 bağlı ortağı Efor Gübre Madencilik ise kömür ve diğer katı yakıtlar ile kimyevi gübre alım satımı yapmaktadır.

Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Akkuş’tan Açıklamalar

Efor Çay’ın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Akkuş, şirketin çay sektöründeki önemine vurgu yaparak, Türk çayını markalaştırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti. Akkuş, şirketin sadece çay üretimiyle değil, çiftçilerle yürüttüğü sosyal politikalar ve gübre üretimi gibi faaliyetlerle de öne çıktığını ifade etti. Ayrıca, Türk çayının doğallığını vurgulayarak, dünya çay pazarında Türk çayını daha fazla tanıtmak istediklerini söyledi.

Yatırımlar ve Gelecek Hedefler

Yatırımlar ve Gelecek Hedefler

Efor Çay, halka arz gelirlerini yeni yatırımlara yönlendirecek. Şirket, içecek sektöründe faaliyet göstermek için Tokat Erbaa’da bir kahve üretim tesisi kurma yolunda ilerliyor. Akkuş, kahve pazarının hızla büyüdüğünü belirterek, bu alanda da yer almak istediklerini dile getirdi. Ayrıca, şirketin ülke genelinde farklı yatırımları bulunduğunu ve halka arz gelirlerinin bu yatırımları hızlandıracağını ifade etti.

Kodu Halka arz tarihi Dağıtılacak lot sayısı Katılım Endeksi
EFORC 26-27-28 Haziran 90 milyon Uygun
Efor Çay halka arz tarihi ve dağıtılacak lot miktarı açıklandı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!