EIA Raporuna Göre Küresel Petrol Piyasası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) Mayıs 2024 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’na göre, küresel petrol piyasası, petrol stoklarındaki düşüş ve jeopolitik gerilimlerden etkilenmeye devam ediyor. Brent türü ham petrolün varil fiyatı nisanda 90 dolar seviyesine yükselerek dördüncü ay üst üste artış gösterdi. Jeopolitik faktörlere rağmen yedek üretim kapasitesi ve OPEC+ grubunun üretim kesintileriyle fiyatlar kontrol altında tutulmaya çalışıldı.

OPEC+ Üretim Kesintileri ve Küresel Stoklar

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, üretim kesintileriyle küresel petrol stoklarında düşüş yaşandı. Yılın ilk yarısında günlük ortalama 300 bin varil azalan stoklar, dengeli bir piyasa ortamı oluşturdu. OPEC+ üyelerinin önümüzdeki dönemde de üretim kesintilerine devam etmeleri bekleniyor.

ABD’nin Ham Petrol Üretimi ve Küresel Arz-Talep Dengesi

ABD’de günlük ortalama ham petrol üretiminin artarak devam etmesi bekleniyor. 2024 yılında yaklaşık 13 milyon 200 bin varil olan üretim miktarının, 2025’te 13 milyon 730 bin varile yükselmesi öngörülüyor. Küresel petrol arzının da artış trendinde olduğu ve talep ile dengede olması bekleniyor.

EIA raporuna göre, Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 2024 yılında 87,79 dolar olması bekleniyor. Öte yandan, Batı Teksas türü ham petrolün ortalama varil fiyatı için ise 83,05 dolar tahmini yapılmıştır. Gelecek yıla ilişkin fiyat beklentileri ise aşağı yönlü revize edilmiş ve düşüş öngörülmüştür.

Küresel petrol fiyatlarındaki belirsizlikler, Orta Doğu’daki gelişmelerden kaynaklanan jeopolitik risklerle devam etmektedir. Piyasaların bu tür olaylara hassasiyeti yüksek olduğundan, fiyat dalgalanmaları ve ani yükselişler söz konusu olabilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
EIA Raporuna Göre Küresel Petrol Piyasası
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!