1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. EKK Gündemimizi Şekillendiren Ana Konu: Yapısal Reformlar

EKK Gündemimizi Şekillendiren Ana Konu: Yapısal Reformlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı ve Açıklamaları

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikasıyla desteklenmesi neticesinde, yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme beklendiği ifade edildi. EKK toplantısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

Toplantı Detayları

Mayıs ayı Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında ekonomi politikalarının ve yapısal reform gündeminin eşgüdüm içerisinde daha etkin uygulanmasına yönelik değerlendirmeler yapıldı. Ekonomimizin yol haritası olan 12’nci Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen eylemler kararlılıkla uygulanıyor ve olumlu sonuçlarını almaya başladık. Cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme gözlemleniyor.

Fiyat İstikrarı ve Ekonomideki Gelişmeler

Öncelikli hedefimiz olan fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesi için para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikasıyla desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekleniyor. Ekonomide dengelenme ve finansal istikrarın güçlenmesi enflasyonla mücadeleye destek oluyor. İşgücü piyasasındaki güçlü görünüm devam ederken, istihdamda tarihi yüksek seviyelere ulaşıldı ve işsizlik oranı tek haneli seviyelerde seyrediyor.

Yapısal Reformlar ve Tarımsal Üretim

OVP’de takvimlendirilmiş ve 2024 yılı ilk yarısında tamamlanması öngörülen yapısal reformlarda gelinen nokta değerlendirilerek çalışmaların hızlandırılmasına karar verildi. Tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modelleri detaylı olarak ele alındı. Gıda arz güvenliğine yönelik stratejik tarım ürünlerinde hedef yeterlilik oranları belirlenerek üretim planlaması yapılacak. Ayrıca, tarımsal üretimde ve su kullanımında destekleme modelleri ele alındı ve yeni teknolojilerin kullanımıyla verimliliğin artırılması ve yurt içi üretimin geliştirilmesine yönelik adımlar değerlendirildi.

EKK Gündemimizi Şekillendiren Ana Konu: Yapısal Reformlar
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!