1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ekonomi Bakanı Müjdeledi! Japonya’ya Kanatlı İhracatı Başlıyor

Ekonomi Bakanı Müjdeledi! Japonya’ya Kanatlı İhracatı Başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomi Bakanı, ihracatta önemli gelişmeler olduğunu ifade ederek, Japonya’ya kanatlı ihracatının başlayacağını müjdeledi.

Ekonomi Bakanı: İhracatta Japonya Kapısı Açıldı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin gündeminde ihracatla ilgili son gelişmeler vardı. Bu kapsamda Japonya ile kanatlı ihracatının yeniden başlayacağını ifade eden Bakan, konuyla ilgili tüm engellerin geride kaldığını aktardı.

Türkiye ile Japonya arasında geçen yıllarda bu konuda bazı sorunlar yaşandığına işaret ederek, hastalıkların ihracatı olumsuz etkilediğini söyledi. Bazı hayvan hastalıklarının Japonya ihracatının kesintiye uğrattığını, Türkiye’nin bu sorunları aşarak ülkeye kanatlı ihracatı yapılacağını aktardı. Ekonomi Bakanı, ihracatın başlaması adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla işbirliği halinde olduklarını da belirtti.

Türkiye Japon Pazarına Yeniden Girecek

İki bakanlığında Japonya’ya ihracatın yeniden başlaması için olağanüstü çaba harcadığına vurgu yaparak, kanatlı eti ihracatının önündeki tüm sıkıntıların aşıldığını, Türk ihracatçıların Japon pazarında da etkili olacağını kaydetti. Japon kanatlı pazarının önemine değinen Nihat Zeybekci, ülkenin yıllık 3 milyar dolarlık ithalat yaptığının altını çizdi. Türkiye’nin de kısa bir süre içinde bu pazarın paydaşları arasına gireceğini bildirerek, ülke ekonomisine katkı sağlanacağını belirtti.

Japonya Kanatlı İhracatından Hassas

Ülkeye ihracatın yeniden başlaması için 2014 yılından beri bakanlık bünyesinde bazı girişimlerin yapıldığına vurgu yaptı. Müzakerelerin ise 2015 yılında başladığını aktardı. 29 Ekim tarihinden itibaren kanatlı etindeki engellerin son bulduğuna vurgu yaparak, Japonya’nın ithal ürünlerde çok hassas politikalar yürüttüğünü belirtti. Bu durumunda dünya genelinde Türkiye’nin çıkarına olduğunu söyleyerek, “Dünya Japonya’nın hassasiyetinin farkında. Ülkenin Türkiye’den ihracata başlaması Türkiye’nin reklamı açısından önemli” dedi.

Ekonomi Bakanı Müjdeledi! Japonya’ya Kanatlı İhracatı Başlıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!