1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Erdoğan: Yastık altı birikimler ekonomiye yeterince katkı sağlayamadı

Erdoğan: Yastık altı birikimler ekonomiye yeterince katkı sağlayamadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Finansal Sistem Değerlendirmesi

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Albaraka İslami Finans Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel finansal sistem ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, ülkenin yastık altı olarak adlandırılan sistem dışı tasarruf kültürüne sahip olduğunu belirtti.

Erdoğan, yastık altında biriktirilen döviz ve altının ekonomiye katkı sağlamadığını vurgulayarak, bu tasarrufların ekonomiye kazandırılmasının önemine dikkat çekti. Finans kurumlarının yastık altı tasarrufları ekonomiye kazandırma konusunda daha etkin politikalar geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Servet Eşitsizliği ve Finansal Sistem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel servet eşitsizliği konusunda da açıklamalarda bulundu. Dünyadaki servet eşitsizliğinin tarihi olarak en yüksek seviyede olduğunu belirten Erdoğan, zenginler ile fakirler arasındaki uçurumun giderek arttığını dile getirdi. Bu durumun sürdürülemez olduğunu vurgulayan Erdoğan, kapitalist sistemin buna çözüm olmadığını belirtti.

Erdoğan, küresel finansal sistemin üretim ve refah artışına katkı sağlaması gerektiğini savunarak, 2008 krizinden sonra alınması gereken adımların yeterince atılmadığını ifade etti. Finansa bakış açısının değişmesi gerektiğini belirten Erdoğan, katılım finansının dini hassasiyetlere uygun bir şekilde tasarrufları değerlendirdiğini ve bu yaklaşımın önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin ekonomik ihtiyaçları açısından bu yaklaşımın yeterli olmadığını ifade eden Erdoğan, küresel finansal sistemin günümüz gerçeklerine uygun olarak yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti. Finansal sistemin amacının üretim ve refah artışına katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Erdoğan, finansa yönelik bakış açısının değişmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan: Yastık altı birikimler ekonomiye yeterince katkı sağlayamadı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!