Eurostat tarafından Yayımlanan AB ve Euro Bölgesi Uluslararası Ticaret Verileri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre, Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin şubat ayı uluslararası ticaret verileri dikkat çekici sonuçlar ortaya koyuyor.

AB İhracat ve İthalat Rakamları

Şubat ayında AB’nin ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,7 artışla 210,6 milyar euro olarak gerçekleşti. İthalat ise %9’luk bir düşüşle 188,5 milyar euro olarak kaydedildi. AB’nin dış ticaret fazlası ise 22,1 milyar euro olarak belirlendi.

Euro Bölgesi Ticaret Verileri

Euro Bölgesi’nde ise şubatta ihracat %0,3 artarak 235 milyar euro olarak gerçekleşti. İthalat ise %8,4 azalışla 211,4 milyar euro olarak kaydedildi. Böylece, Euro Bölgesi’nin ticaret fazlası 23,6 milyar euro oldu.

En Çok İthalat Yapılan Ülkeler

  • AB ülkelerine en fazla ithalat yapan ülkeler sıralamasında ABD 42,3 milyar euro ile ilk sırada yer alırken, İngiltere 28,7 milyar euro, Çin 17 milyar euro, İsviçre 15,7 milyar euro ve Türkiye 9,9 milyar euro ile takip ediyor.

En Çok İhracat Yapılan Ülkeler

  • AB ülkelerine en fazla ihracat gerçekleştiren ülkeler arasında Çin 37,5 milyar euro ile ilk sırayı alırken, ABD 27,3 milyar euro, İngiltere 13,9 milyar euro, İsviçre 11,1 milyar euro, Norveç 9,4 milyar euro ve Türkiye 7,8 milyar euro ile sıralanıyor.

Sonuç

Uluslararası ticaret verileri, AB ve Euro Bölgesi’nin ticaret hacmindeki değişiklikleri ve ülkeler arasındaki ticaret ilişkilerini gözler önüne seriyor. Bu veriler, ekonomik büyüme, dış ticaret politikaları ve uluslararası ilişkiler açısından önemli ipuçları sunmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Eurostat tarafından Yayımlanan AB ve Euro Bölgesi Uluslararası Ticaret Verileri
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!