1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Evlenecekler ve Ev Alacaklar Dikkat! Sizde Devlet Katkısı Alabilirsiniz

Evlenecekler ve Ev Alacaklar Dikkat! Sizde Devlet Katkısı Alabilirsiniz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet yeni evlenecek çiftlere ve ev alacak vatandaşlara yardım ediyor. İlk defa evleneceklere verilen çeyiz hesabı desteği 5 bin lirayken, en alacakların konut hesaplarına sağlanan destek 15 bin lirayı buluyor.

Çeyiz hesabı nedir? Devlet katkısından nasıl yararlanılır? Konut hesabı nedir? Konut hesabına devlet desteği ne kadar? İşte ayrıntılar…Çeyiz hesabına ve konut hesabına devlet desteği alabilmenin ise bazı şartları buluyor. Buna göre bu hesaplarda en az üç yıldır birikim yapıyor olmanız gerekiyor.

Konut Hesabına Devlet Katkısı!

Konut hesabında alacağı ilk ev için birikim yapan vatandaş, bu hesaba 3 yıl boyunca düzenli olarak para yatırırsa, evini aldığı tarihte konut hesabında bulunan birikimin yüzde 20’lik bölümü kadar devlet desteği söz konusu oluyor. Katkının üst limiti ise 15 bin lira ile sınırlandırılmış durumda. Bu hesap dahilinde devlet katkısı almak isteyenler her ay veya üç ayda bir defa konut hesabına para yatırmak zorunda. Aylık en az yatırılacak tutar 250 lira. En fazla yatırılacak tutarsa 2 bin 500 lira olarak öngörülüyor.

Çeyiz Hesabında Birikim Yapanda Devlet Katkısından Yararlanıyor

Evlenmek isteyen, evlilik hazırlığı yapanlar bankalarda çeyiz hesabı açarak, bu hesapta birikim yaptıkları taktirde devlet desteğinden yararlanma imkanı elde ediyor. Söz konusu hesap yalnızca tek kişiye ait oluyor. 18 yaşından büyük olanlar hesabı tek başına açabilirken, 18 yaşından küçüklerin hesaplarını velisi veya vasisi açma imkanına sahip. Çeyiz hesabında birikim yapanlar, devlet katkısından yararlanmak istiyorsa her ay bu hesaba en az 100 lira, en çok bin liralık birikim yapmak zorunda.

Evlenecekler ve Ev Alacaklar Dikkat! Sizde Devlet Katkısı Alabilirsiniz
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!