Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak TANAP’ın erken bitebileceğinin sinyallerini verdi. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Albayrak’ın açıklamasını değerlendirdi.

Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Bakan Albayrak’ın Açıklamasını Değerlendirdi

Dr. Gürkan Kumbaroğlu TANAP’ın ifade edildiği gibi erken bitmesi halinde, yurtiçinde doğalgaz fiyatlarının daha ucuz olabileceğini aktardı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün TANAP kapsamında Çanakkale’de çalışmalara devam etmekte olan, projenin Çanakkale Boğazı ayağında hattın inşasını yapmakta olan gemiyi ziyaret etmiş, yerinde incelemeler yapmıştı. Sonrasında ise çalışmaların oldukça hızlı ilerlediğini, inşa ekibinin yoğun bir mesai harcadığını ve projenin öngörülen süreden erken bitebileceğini ifade etmişti. Bakan Albayrak’ın bu açıklamaları ülke gündeminde büyük ses getirmişti.

Çanakkale Boğazı’nda Devam Eden Çalışmalar Önemli

Konuyla yakından ilgili isimler arasında yer alan Dr. Gürkan Kumbaroğlu da Bakan Berat Albayrak’ın açıklaması sonrasında Türkiye’deki doğalgazın ucuzlayabileceğini ifade ederek, proje kapsamında çalışmaların en önemli ayaklarından birine gelindiğini söyledi.

Azeri Gazı Diğer Kaynaklara Göre Ucuz

Dr. Gürkan Kumbaroğlu açıklamasında, Bakan Albayrak’ın aktardığı bilgilerin Türkiye ve proje için iyi gelişmeler olduğuna dikkat çekti. Azeri gazının diğer gazlara kıyasla daha ucuz olduğunun altını çizdi. Projenin tamamlanması ardında fiyatların düşebileceğini açıklamasına dahil etti.

Kumbaroğlu TANAP’ın öngörülenden daha erken bitme sinyalleri verdiğine işaret ederek, “Bu gelişme Türk Akımı içinde örnek olacaktır. TANAP diğer projelerinde önünü açacaktır. Türkiye bu projelerle Avrasya’nın en önemli ülkelerinden biri haline gelecek. Projelerin başarıyla devam etmesi ve tamamlanması ise Türkiye’nin enerji güvenliği açısından oldukça değerli” dedi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]