FAO Gıda Fiyat Endeksi, Eylül ayında yükseldi. 2016’nın aynı ayında göre artış yüzde 4,3 olarak belirlenirken, Ağustos ayına göreyse yüzde 0,8 oranında artış kaydetti.

Küresel Piyasalarda Gıda Fiyatları Yükseldi

FAO Gıda Fiyat Endeksi, küresel gıda fiyatlarını analiz ediyor. Bu kapsamda Eylül ayı endeksi değerini açıklayan FAO, fiyatların yükselen grafikte olduğunu gözler önüne serdi.

FAO Gıda Fiyat Endeksi dahilinde değerlendirilen tahıl, bitkisel yağ, et, şeker ve süt ürünlerinin endeks değeri geçen ay 178,4 seviyesine çıktı.

FAO konuyla ilgili açıklamayı yazılı olarak yaptı. Buna göre endeks değerinin 2016 Eylülüne kıyasla yüzde 4,3 arttığı belirlendi. FAO’nun fiyat araştırması sonuçları bir önceki aya göre artışın yüzde 0,8 olduğunu kaydetti.

Küresel piyasada gıda fiyat endeksinin artış yönlü hareket etmesinde, süt ve bitkisel yağ grubunun etkisi yüksek oldu. Tahılların fiyatı ise küresel piyasada düşüş kaydetti. Durum böyle olunca endeks değeri kısmen de olsa dengelendi.

Eylül ayında küresel piyasada bitkisel yağ endeksinin değeri yüzde 4,6 arttı. Artışın ana nedeni palm yapı fiyatlarının yükselmesi kaynaklı oldu.

FAO Gıda Fiyat Endeksi araştırması dahilinde değerlendirilen, süt ürünlerini içeren endeks değeri bir önceki aya kıyasla yüzde 2,1’lik artış kaydetti. Bu endeks değerinin artış yönlü hareketinde arzdaki kısıtlamalar etkili oldu. Özellikle Yeni Zelanda, Avusturalya ve AB’de arz eksikliği fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesini beraberinde getirdi. Süt ürünlerinin fiyat artışlarından en çok etkilenen ürünlerse tereyağı ve peynir oldu.

Mısır ve buğday fiyatları Eylül ayında mevsimsel etkiyle düşüşe geçti. FAO Tahıl Fiyat Endeksi değeri yüzde 1 gerilemeye ev sahipliği yaptı.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]