1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fındık İhracatı Bir Ayda 2 Bin 343 Tonu Buldu!

Fındık İhracatı Bir Ayda 2 Bin 343 Tonu Buldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fındık üretim merkezleri arasında ilk sıralarda yer alan Düzce, Eylülde 2.343 tonluk ihracatı tek başına yapmayı başardı. Fındık ihracatı kent genelinde halen devam ediyor.

Fındık İhracatı “İç Fındık” Ağırlıklı Oldu!

Dünya fındık ihracatı için önem taşıyan Türkiye yeni sezon hasat ardından zaman kaybetmeden ihracata başladı. Fındık üretim merkezi konumunda olan kentlerde fındık ihracatı hız kazandı. Bu iller arasında yer alan Düzce ise Eylülde 2 bin 434 tonluk fındık ihracatı rakamına ulaşıldı.

Konuyla ilgili açıklamayı Düzce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yaptı. Açıklamada Düzce genelinde gerçekleşen eylül ayına dair tarım faaliyetleri bilgileri yer aldı. Düzce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü açıklamasında, kentin fındık üretim ve fındık ihracatı kapsamında önemli kentler arasında yer aldığına vurgu yaptı. Eylül ayı fındık ihracatının önemli bir bölümünün iç fındık dahilinde yapıldığını belirtti.

Fındıkta Hasat Eylülün İkinci Haftasına Tamamlandı

Müdürlüğün aktardığı bilgiler arasında Düzce’deki fındık hasadının Eylül ayının ikinci haftasında bittiğine, elde edilen ürünün iç pazar ve yurt dışı pazara gönderilmeye başlandığına dikkat çekildi. Pazarlara aktarılan ürünün bir bölümünün kabuklu olduğu ifade edilirken, bir bölümünün ise tesislerde işlendiğine vurgu yapıldı. İşlenen fındıkların iç fındık kategorisi dahilinde olduğu dile getirildi.

Düzce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü açıklamasında “Fındık ihracatı AB üyesi ülkelere yoğun şekilde devam ediyor. Kentimizde işlenen fındıkların 2 bin 343 tonluk bölümü iç fındık olarak Avrupa Birliği pazarına gönderildi” dedi. Bunun yanında hasat mevsimi ardından kent genelinde entegre mücadele faaliyetlerinin de devam ettiği kaydedildi.

Fındık İhracatı Bir Ayda 2 Bin 343 Tonu Buldu!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!