Rusya Türk domatesi için geçtiğimiz haftalarda yeşil ışık yakmıştı. Şimdi ise alım için tarih verdi. Konuyla ilgili açıklamayı Rus Tarım Bakanı yaptı.

Rusya “Kasımda Türk Domatesi İthal Edebiliriz” Dedi

Ülkenin Tarım Bakanlığı tarafından yapılacak Türk domatesi için kasım ile aralık ayına işaret edildi. Alımların bu aylarda başlayacağı aktarılırken, konuyla ilgili detayları Rus Tarım Bakanı paylaştı. Bakan Alexander Tkaçev açıklamasında Rusya’nın Türk domatesi ithaline kısa bir süre başlayacağı, bu kapsamda Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı bünyesinde yasal düzenlemelerin yapıldığını, düzenleme ardından uygulamada olan kısıtlamaların tamamen kaldırılacağını aktardı. Belge hazırlıklarının aralıksız devam ettiğini ifade eden Bakan Tkaçev, ithalatın startının kasım ayı başında veya aralık ayının başında başlamasının muhtemel olduğunu dile getirdi. Rusya Tarım Bakanı Alexander Tkaçev, Bakanlık bünyesinde konuyla ilişkin tasarıda sona yaklaşıldığını, nihai kararın kısa bir sürede çıkacağını belirtti. İlk teslimatın onay ardından hemen yapılacağının da altını çizdi.

İlk Etapta Bin Tonluk Alım Yapacak

Bakanın Türk domatesine ilişkin diğer bir gündemi ise,  ülkedeki fiyatların durumu oldu. Bu kapsamda ülke genelindeki fiyatlarda herhangi bir değişimin yaşanmayacağını söyleyerek, Türkiye’den ilk etapta 50 bin tonluk alım yapılacağının sinyalini verdi. Bu miktarın ise toplam miktarın oldukça küçük bir bölümü olacak bahsetti.

Bakan Alexander Tkaçev açıklaması Türkiye cephesinde sevinçle karşılandı. Gerek üretici gerekse ihracatçı gelişmelerden memnun olduklarını, ihracata başlamak için sabırsızlandıklarını ifade etti. Bilindiği gibi Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi ardından iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmiş, olumsuzluklar ticari ilişkilerin azalmasına neden olmuştu

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]