ÖTV İndirimi Son Ayda Rekora Koştu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyaz eşyadaki ÖTV indirimi geçen ay sonu itibariyle bitti. Eylül ayındaki satışlar ise yüzde 21’lik artış kaydetti. ÖTV indirimi eylül ayı satış adetinin 863 bine kadar çıkmasını sağladı.

ÖTV İndirimi Son Ayda 863 Bin Adete Ulaştırdı

ÖTV indirimi beyaz eşya alacak vatandaşı harekete geçirdi. Bu kapsamda rekor denen ağustos ayı satış adeti Eylül ayında geçildi. ÖTV İndirimi ardından son ayda ulaşılan adet 863 bini gördü. Satışlar bir önceki aya göreyse yüzde 21 arttı.

ÖTV İndirimi dahilinde son altı ayda satılan beyaz eşya adeti 6 milyonu geçti . ÖTV indirimi sektörün ciddi anlamda hareketlenmesini sağladı. Hükümet tarafından alınan kararla beyaz eşyadaki ÖTV şubat ayının ilk haftasında sıfırlandı. Şubattan indirimin son günü olan 31 Eylüle kadar hem üretim hem satışlar patlama yaşadı. 8 aylık ÖTV İndirimi döneminde en fazla satış Eylül ayında kaydedildi. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, satışlardaki yüzde 21’lik artışı 6 ürünü baz alarak belirledi. 863 bin adetlik satışta aynı şekilde tespit edildi.

Beyaz eşya ürünlerinde normal dönemlerde ÖTV yüzde 6,7 oranından uygulanmaktaydı. Şubat ayında alınan kararla bu oran sıfırlandı. İlk etapta üç aylık dönem için geçerli olan ÖTV indirimi, yeni bir kararla Eylül ayının sonuna kadar uzatılmıştı.

İhracat Yüzde 18 Arttı

Eylül ayındaki beyaz eşya ihracatı da Eylül ayında yükselişteydi. Söz konusu ayda ihracat yüzde 18 arttı. Bir milyon 84 bin adetlik ihracat yapan sektör, yılın ilk 9 ayında ise 14 milyonun üzerinde yurtdışına gönderim sağladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ÖTV İndirimi Son Ayda Rekora Koştu!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x