Beyaz eşyadaki ÖTV indirimi geçen ay sonu itibariyle bitti. Eylül ayındaki satışlar ise yüzde 21’lik artış kaydetti. ÖTV indirimi eylül ayı satış adetinin 863 bine kadar çıkmasını sağladı.

ÖTV İndirimi Son Ayda 863 Bin Adete Ulaştırdı

ÖTV indirimi beyaz eşya alacak vatandaşı harekete geçirdi. Bu kapsamda rekor denen ağustos ayı satış adeti Eylül ayında geçildi. ÖTV İndirimi ardından son ayda ulaşılan adet 863 bini gördü. Satışlar bir önceki aya göreyse yüzde 21 arttı.

ÖTV İndirimi dahilinde son altı ayda satılan beyaz eşya adeti 6 milyonu geçti . ÖTV indirimi sektörün ciddi anlamda hareketlenmesini sağladı. Hükümet tarafından alınan kararla beyaz eşyadaki ÖTV şubat ayının ilk haftasında sıfırlandı. Şubattan indirimin son günü olan 31 Eylüle kadar hem üretim hem satışlar patlama yaşadı. 8 aylık ÖTV İndirimi döneminde en fazla satış Eylül ayında kaydedildi. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, satışlardaki yüzde 21’lik artışı 6 ürünü baz alarak belirledi. 863 bin adetlik satışta aynı şekilde tespit edildi.

Beyaz eşya ürünlerinde normal dönemlerde ÖTV yüzde 6,7 oranından uygulanmaktaydı. Şubat ayında alınan kararla bu oran sıfırlandı. İlk etapta üç aylık dönem için geçerli olan ÖTV indirimi, yeni bir kararla Eylül ayının sonuna kadar uzatılmıştı.

İhracat Yüzde 18 Arttı

Eylül ayındaki beyaz eşya ihracatı da Eylül ayında yükselişteydi. Söz konusu ayda ihracat yüzde 18 arttı. Bir milyon 84 bin adetlik ihracat yapan sektör, yılın ilk 9 ayında ise 14 milyonun üzerinde yurtdışına gönderim sağladı.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]