Fitch Türkiye’nin büyüme oranlarını değiştirdi

Fitch Türkiye'nin büyüme oranlarını değiştirdi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonominin bu yıl 2,9 oranında, sonraki yıl ise 3,1 oranında büyüyeceği raporunu yayınladı. Aynı raporda yer alan Türkiye büyüme rakamları ise şaşırttı. Önceki raporda 2,3 olarak belirlenen büyüme rakamı 4,7 olarak, sonraki yıl için 1,3 gibi komik bir rakamda büyüme öngören şirket bu rakamı da revize ederek 4,1 olarak paylaştı.

KÜRESEL EKONOMİ GÜÇLENDİ

Derecelendirme kuruluşu Fitch’in Haziran ayı Küresel Ekonomik Görünüm raporuna göre; küresel büyümenin güçlendiğinin altı çizilirken büyüme hızının 2017 ve 2018 yıllarında artmasının tahmin edildiği rakamlarla belirtildi.

Buna göre gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin daha senkronize olmasının hızlı büyümeyi tetikleyeceğine yer verilirken, gelişmiş ülkelerdeki makro ekonomik politikalar ve sıkılaşan iş piyasasının talep artışını destekleyeceğinin altı çizildi.

Öte yandan, ABD Merkez Bankasının (Fed) parasal sıkılaşma politikasının devam ettiğine işaret edilirken, söz konusu politikanın küresel finansal piyasalarda volatiliteye neden olabileceği uyarısında bulundu.

Küresel ekonominin geçen yıl yüzde 2,5 büyüme kaydettiği, söz konusu oranın bu yıl 2,9 gelecek yıl da 3,1 oranında gerçekleşeceği belirtildi. Buna göre kürel ekonomi için yapılan tahminin doğru çıkması durumunda 2010 yılından itibaren yakalanan en yüksek büyüme hızı olacağı bilgisi de kaydedildi.

Fitch Türkiye'nin büyüme oranlarını değiştirdi

ÇİN VE İNGİLTERE’NİN BÜYÜME HIZINDA DÜŞÜŞ

Geçen yıl yüzde 1,6 oranında gerçekleşen gelişmiş ekonomilerdeki büyüme hızı oranının bu yıl yüzde 1,8 ve sonraki yıl yüzde 2 olması tahmin edilirken, 2016’da yüzde 4,3 büyüme kaydeden gelişmekte olan ülkelerin 2017 ve 2018’de yüzde 4,9 oranlarında genişlemesinin beklendiği vurgulandı.

Geçen yıl yüzde 1,6 büyüyen ABD ekonomisinin 2017’de yüzde 2,1, 2018’de yüzde 2,6 büyümesinin öngörüldüğü belirtilirken, 2016’da yüzde 1,8 büyüyen avro bölgesinin bu yıl yüzde 2, gelecek sene yüzde 1,8 genişlemesinin tahmin edildiği kaydedildi.

Öte yandan, raporda Çin ve İngiltere’nin büyüme oranlarının düşmesinin beklendiği bilgisine yer verildi.

Buna göre, geçen yıl yüzde 6,7 büyüyen Çin ekonomisinin bu sene yüzde 6,5 ve gelecek yıl yüzde 5,9 genişlemesi öngörülürken, 2016’da yüzde 1,8 genişleyen İngiltere ekonomisinin 2017’de yüzde 1,5, 2018’de yüzde 1,3 büyümesinin tahmin edildiği ifade edildi.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME ORANI

Fitch Ratings, Türkiye’ye dair ekonomik büyüme oranlarının da yukarı yönlü revize edildiğini duyurdu.

Buna göre, geçen yıl yüzde 2,9 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin, bu sene yüzde 4,7, gelecek yıl yüzde 4,1 büyümesinin tahmin edildiği belirtildi.

Fitch Ratings, daha önce, Türkiye’nin bu yıl ve gelecek seneye dair büyüme oranı beklentilerinin sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 1,3 olduğunu bildirmişti.

Revizyonla ilgili açıklamada, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 büyüme yakalayarak beklentileri aştığına dikkat çekildi.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından hükümetin ekonomik aktiviteleri destekleyici teşvikler sunduğunun altı çizilirken, Kasım 2019’a kadar Türkiye’de yeni bir seçim yapılmayacağından dolayı bunun yatırımı ve tüketimi desteklemesinin beklendiği vurgulandı.

Türkiye’de tüketim harcamalarındaki artışın 2016’da yüzde 2,3 olduğu kaydedilirken, bu oranın 2017’de yüzde 4,3, 2018’de de yüzde 3,3 seviyelerine ulaşmasının öngörüldüğü bilgisine yer verildi.

Kaynak: AA

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fitch Türkiye’nin büyüme oranlarını değiştirdi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x