Gazprom ile BOTAŞ Moskova’da Masaya Oturdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rus enerji şirketi Gazprom, BOTAŞ’a yüzde 8,8’lik doğalgaz indirimi teklifiyle geldi. BOTAŞ teklifi değerlendireceklerini, konuyla ilgili kararı en kısa sürede alacaklarını ve Gazprom’a iletecekleri cevabını verdi.

Rus Gazprom’dan Yüzde 8,8’lik İndirim Teklifi!

Rusya merkezli Gazprom’la BOTAŞ arasında sıcak bir gelişme yaşandı. İki şirket doğalgaz fiyatları konusunda görüşmeler yaparken, fiyatlar tahkime kadar taşınmıştı. İki enerji devi şirket son olarak Moskova’da bir araya geldi. Fiyat konusu masaya yatırıldı. İşte bu görüşmede flaş bir gelişme yaşanarak, Gazprom indirim teklif etti. İndirimin şartları ise şöyle kaydedildi.

Gazprom Yüzde 8,8 İndirim Teklifiyle Geldi

Gazprom, BOTAŞ’a yüzde 8,8’lik oranda bir indirim teklif etti. Türkiye’nin ise tahkimde bulunan davasından vazgeçmesini talep etti. BOTAŞ’ın indirim teklifine verdiği yanıt oldukça manidar oldu. Çok değil birkaç sene önce Gazprom’un yüzde 10,25 oranındaki indirim teklifini hatırlatan BOTAŞ, indirim oranının düşük olduğunu kaydetti. Birkaç yıl önceki fiyatları da masaya taşıyan enerji devi şirket, o dönemde bin metreküplük gazın 300 dolara alındığını bugünkü fiyatınsa 205 dolar olduğunu ifade etti.

BOTAŞ “Değerlendireceğiz” Dedi

Gazprom indirim teklifinin şirket tarafından kabul edilmesi halinde, özel sektörde gaz ihracatçılığı yapan şirketlere de aynı indirimi yapacağını vaat etti. BOTAŞ teklife hemen cevap vermedi. Teklifin şirket tarafından detaylı olarak değerlendirileceğinin altını çizerek konuya noktayı koydu.

Teklife Onay Çıkarsa, Özel Sektöre de Yüzde 8,8 İndirim Yapılacak

BOTAŞ Rus şirketin teklifini kabul ederse özel sektör ihracatçıları da yüzde 8,8’lik indirimli fiyattan yararlanama şansı yakalayacak. İndirim önümüzdeki yılın ilk gününden itibaren uygulanmaya başlanacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Gazprom ile BOTAŞ Moskova’da Masaya Oturdu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!