1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Gelişmekte Olan Piyasalara Yatırımcılar İlgi Göstermeye Devam Ediyor

Gelişmekte Olan Piyasalara Yatırımcılar İlgi Göstermeye Devam Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bank of America’nın EPFR Verilerine Göre Gelişen Piyasalara Sermaye Akışı

Bank of America tarafından derlenen EPFR verilerine göre, 5 Haziran haftasında gelişen piyasa hisse senedi ve tahvil fonlarına önemli ölçüde sermaye girişi yaşandı. Bu gelişmeler, küresel yatırımcıların risk iştahının arttığını yansıtıyor.

5 Haziran itibarıyla gelişen piyasa hisse senedi fonlarına 3,8 milyar dolar, gelişen piyasa tahvil fonlarına ise 1,1 milyar dolar sermaye girişi oldu. Bu durum, yatırımcıların gelişen piyasaların potansiyeline güven duyduklarını gösteriyor.

Aynı dönemde küresel tahvil fonlarına 17,8 milyar dolar, hisse senedi fonlarına ise 10,7 milyar dolarlık sermaye girişi kaydedildi. Özellikle küresel tahvil fonlarında 24 haftalık bir süredir art arda sermaye girişi yaşanması, yatırımcıların güvenli liman arayışında olduğunu gösteriyor.

Önceki hafta olan 31 Mayıs’ta ise tahvil fonlarına 5,1 milyar dolar, hisse senedi fonlarına ise 1,8 milyar dolar sermaye girişi olmuştu. Bu durum, yatırımcıların portföy dağılımlarını dengelemek adına farklı varlık sınıflarına yatırım yaptıklarını gösteriyor.

5 Haziran haftasında nakit fonlarına 46,7 milyar dolarlık bir giriş yaşanırken, altın fonları 900 milyon dolar, kripto fonları ise 1,5 milyar dolarlık yatırım çekti. Bu durum, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmek ve riskleri dağıtmak adına alternatif varlık sınıflarına yöneldiklerini gösteriyor.

Gelişmekte Olan Piyasalara Yatırımcılar İlgi Göstermeye Devam Ediyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!