1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. ABD İstihdam Verisi Küresel Piyasaları Etkiliyor

ABD İstihdam Verisi Küresel Piyasaları Etkiliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Endeksleri Yatay Seyirde, Çin İhracatında Pozitif Gelişme

ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi hisse senetleri ve tahvillerde yükselişe ara verildi. Rekor seviyelere yakın sürdürdüğü performansını koruyan ABD endeksleri S&P 500 ve Nasdaq, Perşembe gününü hafif kayıplarla kapattı. İki endeksin vadelileri ise durağan bir seyir izliyor.

ABD tahvil getirilerinde hafif yükselişler gözlemlenirken, 10 yıl vadeli tahvil getirisi bir baz puan artışla yüzde 4,297 seviyesinde işlem gördü. Asya Pasifik bölgesinde ise ılımlı hareketler yaşandı. MSCI Asya Pasifik endeksi genel olarak yatay seyretti ancak Japonya ve Çin endeksleri zayıf bir görünüm sergiledi. Bloomberg Dolar Endeksi ise 1.252 puan seviyesinde durağan bir seyir izledi.

Çin’de İhracat Verileri Olumlu Yönde Arttı

Çin’in açıkladığı ihracat verileri, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin toparlanma sürecinde ivme kazandığını gösterdi. Mayıs ayında Çin ihracatı, dolar bazında yıllık yüzde 7,6 büyüme kaydederken ithalat yüzde 1,8 arttı. Bu durum, Çin’in bir ayda 82,6 milyar dolar dış ticaret fazlası elde etmesini sağladı. Ekonomistler, ihracatın yıllık sadece yüzde 5,7 büyümesini öngörmüşlerdi.

Çin’in ihracatındaki artış, küresel ticaretin canlanması açısından olumlu bir sinyal olarak yorumlanabilir. Ülkenin ekonomik toparlanmasıyla birlikte dünya genelindeki ticaret hacminde de artışlar bekleniyor. Bu durum, küresel piyasaların da olumlu etkilenmesine neden olabilir.

ABD İstihdam Verisi Küresel Piyasaları Etkiliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!