1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Hanehalkı, Mayıs Ayında Yüzde 113 Enflasyon Bekliyor

Hanehalkı, Mayıs Ayında Yüzde 113 Enflasyon Bekliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon Beklentileri Yükselişte

Piyasa ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) arasındaki enflasyon beklentileri arasında ciddi bir fark ortaya çıkıyor. TCMB’nin yıllık enflasyon tahmini yaklaşık %75 iken, hanehalkının Mayıs ayı enflasyon beklentisi üç hanelerde seyrediyor.

Hanehalkının Yüksek Enflasyon Beklentisi

Hanehalkının Yüksek Enflasyon Beklentisi

Koç Üniversitesi ve Konda’nın gerçekleştirdiği Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi’ne göre, hanehalkının 2023 Mayıs ayından bu yana fiyatların %113 arttığını düşündüğü ortaya çıktı. Aynı ankette yıl sonu enflasyon beklentisi ise %92 olarak kaydedildi. Bu beklenti, piyasa beklentilerinin iki katı kadar yüksek.

Bölgesel ve Demografik Farklılıklar

Ankete katılanların yaşadıkları yerleşim yerlerine göre yapılan ayrıntılı analizde, kırsal bölgelerden başlayarak metropollere doğru fiyat artışı beklentisinin arttığı görüldü. Emekliler ve işsizler, en yüksek enflasyon beklentisine sahip gruplar arasında yer alıyor.

Araştırma ve Katılımcılar

Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi, 74 ilde ve 1414 farklı mahallede yaşayan 2 bin 867 kişiyle telefon görüşmeleri yapılarak gerçekleştirildi. 18 yaş üstü nüfusun enflasyon beklentilerini ölçmeyi amaçlayan araştırma, hanehalkının ekonomik beklentilerini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Hanehalkı, Mayıs Ayında Yüzde 113 Enflasyon Bekliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!