Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Yeni Altın İhraçları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı son duyurusunda, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraçlarıyla ilgili bilgiler paylaştı. Doğrudan satış yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen altın tahvili ihraç edilen miktar 17 Nisan 2024 valörlü olup, vadesi 15 Nisan 2026 tarihinde sona erecek. Bu tahvilin, 6 ayda bir yüzde 0,85 oranında kupon ödemesi yapılacak.

Aynı duyuruda, altına dayalı kira sertifikası ihracı da açıklandı. Bu sertifika da doğrudan satış yöntemiyle gerçekleştirildi ve aynı valör ve itfa tarihine sahip. Yatırımcılara 6 ayda bir yüzde 0,85 oranında kira ödemesi yapılacak. Toplamda 10 bin 794 kilogram altın karşılığı bu sertifika ihraç edildi.

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın finansal araçlar arasına eklediği altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası, yatırımcılara çeşitli avantajlar sunabilir. Altın tahvili, belirli bir vade sonunda yatırımcısına faiz getirisi sağlayan bir yatırım aracıdır. Diğer yandan, altına dayalı kira sertifikası ise altın varlıklarının kiralanması esasına dayalı olarak kira getirisi elde etmeyi amaçlar.

Yatırım Fırsatları ve Getiriler

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası, altın fiyatlarındaki değişimlere bağlı olarak yatırımcılara farklı getiriler sunabilir. Ayrıca, düşük riskli bir yatırım aracı olmaları sebebiyle portföy çeşitlendirmesi yapmak isteyen yatırımcılar için tercih edilebilir seçenekler arasında yer alabilir.

İhraç Tarihi Valör İtfa Tarihi Kupon/Kira Ödeme Oranı İhraç Miktarı
17 Nisan 2024 17 Nisan 2024 15 Nisan 2026 Yüzde 0,85 7.726 kg
17 Nisan 2024 17 Nisan 2024 15 Nisan 2026 Yüzde 0,85 10.794 kg
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Yeni Altın İhraçları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!