1. Haberler
  2. Haberler
  3. Hububat İhracatı 2022’nin İlk 5 Ayında 5,0 Milyar Doları Aştı

Hububat İhracatı 2022’nin İlk 5 Ayında 5,0 Milyar Doları Aştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatında Artış Devam Ediyor

Türkiye’nin bisküvi, buğday unu, bitkisel yağlar, şekerli ve kakaolu ürünler ile makarna gibi temel gıda ürünlerini kapsayan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü, yılın ilk beş ayı sonunda toplam ihracatını yüzde 7,3 artırarak 5,0 milyar dolar seviyesine çıkardı. Mayıs ayında gerçekleşen ihracat rakamlarıyla tarihi bir rekora imza atıldı. Hububat sektörü, aylık ihracatını yüzde 13,8 artırarak diğer sektörlerin üzerinde bir performans sergiledi.

İhracatta Irak ve ABD Öne Çıkıyor

Beş aylık dönemde en fazla ihracatın Irak’a gerçekleştirildiği ve gelirin yüzde 11,6 arttığı görülüyor. İkinci sırada yer alan ABD’nin ise ihracatında yüzde 8,5’lik bir gerileme yaşandı. Bu dönemde bisküvi-pasta ihracatı 706,4 milyon dolar, buğday unu ihracatı 603,0 milyon dolar ve bitkisel yağ ihracatı 593,2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

“TMO, Üretici Beklentilerini ve Piyasa Gerçeklerini Gözetecek”

TİM Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, bu dönemde miktar bazında hububat ihracatının yüzde 25,4 arttığını belirtti. Tiryakioğlu, tarımsal verimliliğin sektör için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, TMO’nun açıklayacağı buğday alım fiyatlarının üretici beklentilerini gözeteceğini ancak piyasa gerçeklerini de dikkate alacağını belirtti.

“Orta Doğu ve Asya Pazarındaki Ticari İlişkiler Güçlü Kalacak”

Ahmet Tiryakioğlu, buğday unu ihracat fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 16,6 daha düşük seyrettiğine dikkat çekti. Karadeniz ülkelerindeki üretim düşüşüne karşın küresel buğday üretiminin yüksek seviyelerde olacağını belirten Tiryakioğlu, Orta Doğu ve Asya pazarlarındaki güçlü ticari ilişkilerin devam edeceğini vurguladı.

Hububat İhracatı 2022’nin İlk 5 Ayında 5,0 Milyar Doları Aştı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!