1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ihlamur Kilosu 200 Lirayı Gördü!

Ihlamur Kilosu 200 Lirayı Gördü!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kışın vazgeçilmez içeceği ıhlamur bu yıl cep yakacak fiyata yükseldi. Yeni sezon çiçek ıhlamurun kilosu 200 liradan satışa sunuldu.

Çiçek Ihlamur Fiyatına Vatandaştan Tepki

Kış mevsiminin en çok tüketilen içeceklerinden olan ıhlamur bu yılki fiyatıyla görenleri şaşkınlığa uğrattı. Vatandaş yüksek fiyatlar karşısında ne yapacağını şaşırırken, üreticiler fiyattan tek memnun olan taraf oldu. Aktarlarda ve marketlerde ıhlamur yaprağının kilo fiyatı 80 lira olurken, çiçeğinin fiyatı 200 lirayı buldu. Özellikle çiçek fiyatı yüksek seviyelerde olmasına rağmen, tüketiciler fiyattan şikayet etse de alışverişlerine bu bitkiyi muhakkak dahil etti.

Aktar dükkanı işleten bir esnaf yeni sezon ıhlamurların satışa sunulduğunu ve fiyatların geçen yıldan çok farklı olmadığını ifade etti. Fiyatın yapraklı üründe aynı olduğunu belirten aktarcı, sadece çiçekten oluşan ürün fiyatının kilogram başına 200 liraya yükseldiğini söyledi. Satışların geçen 15 günlük dilimde hızlandığına işaret eden aktar, yaprak ıhlamur satışlarının çiçek olana nispetle daha fazla olduğuna değindi. Çiçek ıhlamurun değerinin yapraklıdan daha yüksek olduğunu dile getirerek, satışların ağırlıklı olarak gram üzerinden yapıldığını belirtti.

40 Gramlık Ihlamura Rağbet Yüksek

“Ihlamur yaprağını veya çiçeğini kilo ile alan sayısı çok az. Satışlar 40 ile 50 gramlık paketlerde yoğunlaşıyor. Küçük paketler halinde hazırladığımız ıhlamurları vatandaş bittikçe yeniden almayı tercih ediyor” diyen esnaf, sadece çiçekten oluşan paket satışlarının düşük olduğunu tekrarladı.

Kışın en fazla tüketilen şifalı bitkiler arasında zencefil, bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal ve ada çayı olduğunu aktaran esnaf, bu bitkilerin fiyatlarının ıhlamura kıyasla daha düşük olduğunu sözlerine ekledi.

Ihlamur Kilosu 200 Lirayı Gördü!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!