1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İmalat Göstergesi 2. Ayda da Eşik Değerin Altında

İmalat Göstergesi 2. Ayda da Eşik Değerin Altında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel Durum ve İmalat Performansı

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI raporuna göre, mayıs ayında üretim takip edilen 10 sektörün sadece üçünde artış gösterdi. Ancak bu durum, nisan ayına göre bir iyileşme olduğunu gösterdi. Dış talep tarafında ise çoğu sektörde yeni ihracat siparişlerinde artışlar yaşandı.

İstihdam ve Sektörel Farklılıklar

İstihdamda sektörler arasında farklılaşan bir tablo ortaya çıktı. Beş sektör, başta makine ve metal ürünleri olmak üzere istihdamını artırırken, elektrikli ve elektronik ürünler sektöründe belirgin bir düşüş yaşandı.

Üretim ve İhracat Performansı

Mayısta üretimde en hızlı artış makine ve metal ürünleri sektöründe gerçekleşirken, kara ve deniz taşıtlarında belirgin bir yavaşlama görüldü. İhracat tarafında ise altı sektör yeni ihracat siparişlerini artırmayı başardı.

Enflasyon ve Maliyetler

Maliyet yönlü baskılar genel olarak gevşerken, girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatlarındaki artışlar sektörler arasında farklılık gösterdi. En düşük maliyet artışı tekstil sektöründe yaşanırken, giyim ve deri ürünleri sektöründe belirgin bir artış görüldü.

İmalat Göstergesi 2. Ayda da Eşik Değerin Altında
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!