1. Haberler
  2. Haberler
  3. Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Güncel Gelişmeler

Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Güncel Gelişmeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üretim ve Cirolarda Artış

Tekstil sektörü, 2022 yılının ikinci çeyreğinden itibaren yıllık bazda gerileyen üretim trendine, deprem felaketinin yarattığı düşük bazın da etkisiyle 2024 yılının ilk çeyreğinde %1,1’lik bir artış kaydetmiştir. Aynı dönemde sektörün reel cirosunda 2022’nin ikinci yarısında başlayan düşüş eğilimi, bu yılın ilk çeyreğinde kaydedilen %3,1’lik genişleme ile sona ermiştir.

Hazır Giyim Sektöründe Daralma

Hazır giyim sektöründe ise üretim yılın ilk çeyreğinde %12,1 oranında daralmıştır. Reel ciro da gerilemeye devam ederek ilk çeyreği %7,5 düşüşle tamamlamıştır.

Pamuk Fiyatları ve Maliyet Artışları

2024 yılının ilk çeyreğinde iklim koşulları ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle pamuk fiyatları hızlı bir artış kaydetmiştir. Girdi fiyatlarındaki dalgalı seyre ek olarak gerçekleştirilen ücret artışları, emek yoğun tekstil ve hazır giyim sektörlerinde maliyetlerin yükselmesine neden olmuştur. Diğer taraftan nihai ürün fiyatlarının seyri, üreticilerin maliyet artışlarını fiyatlara tam olarak yansıtamadıklarını göstermektedir.

İzleyen aylarda ise fiyatların 2023 yılı ortalamasının altına gerilediği görülmüştür. Sektörün kâr marjına olumsuz yansımaktadır.

Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde girdi maliyetlerindeki artışın TL’deki değer kaybının üzerinde gerçekleşmesi, bu sektörlerin dış pazarlardaki rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemektedir.

Önümüzdeki dönemde de piyasalarda TL’nin reel olarak değer kazanacağı beklentisinin hakim olduğu dikkate alındığında, sektörün fiyat açısından rekabet gücünün baskı altında kalmaya devam edebileceği değerlendirilmektedir.

Yurt içinde uygulanan sıkı para politikasının bu sektörlere yönelik talep üzerinde baskı yaratması beklenmektedir.

Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Güncel Gelişmeler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!