1. Haberler
  2. Haberler
  3. Suudi Arabistan Aramco Halka Arzından 11,2 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

Suudi Arabistan Aramco Halka Arzından 11,2 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suudi Arabistan, Aramco’nun İkinci Halka Arzından 11,2 Milyar Dolar Gelir Elde Edecek

Suudi Arabistan, devlet kontrolündeki petrol devi Aramco’nun ikinci halka arzından 11,2 milyar doların üzerinde gelir elde etmeye hazırlanıyor. CNBC’nin haberine göre, şirket, Cuma günü teklif edilen 1,545 milyar hissenin tanesini 27,25 Suudi riyali (7,27 $) fiyatlandıracağını duyurdu. Satışın Pazar günü gerçekleşmesi bekleniyor.

Firma, talep toplaması sırasında hisse başına 26,70 ile 29 Suudi riyali arasında bir fiyat aralığı belirledi. Aramco’nun hisseleri, 30 Mayıs’taki ikincil halka arz duyurusundan bu yana yüzde 2’nin üzerinde değer kaybetti.

Aramco’nun en büyük hissedarları, yüzde 82’den fazla hisseye sahip olan Suudi hükümeti ve yüzde 16’lık paya sahip olan Kamu Yatırım Fonu. Elde edilen gelirler, Suudi hükümetine Vizyon 2030 ekonomik çeşitlendirme programı kapsamında yüksek maliyetli altyapı projeleri için kaynak sağlayacak.

Suudi Arabistan’ı petrol gelirlerine bağımlılıktan uzaklaştırmayı amaçlayan Vizyon 2030 planı, Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın öncelikli projelerinden biri. Ancak, programın finanse edilmesi için önemli miktarda kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır. Krallık, üç dilimli tahvil satışından zaten 12 milyar dolar topladı.

Suudi Arabistan Aramco Halka Arzından 11,2 Milyar Dolar Gelir Elde Etti
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!