İran “Konsolosluk Onayı” Şartını Kaldırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran son dakika bir kararla konsolosluk onayı şartını kaldırdığını açıkladı. Söz konusu şart yaklaşık bir yıldır Türk ihracatçılarında aranan şartlar arasında yer almaktaydı.

Ekonomi Bakanlığının Çalışmaları Sonuç Verdi! Konsolosluk Onayı Tarih Oldu

Konsolosluk onayı şartı konusunda Türkiye’nin yaptığı çalışmalar sonuç verdi ve İran söz konusu şartı kaldırma kararı aldı. Bu konuda öncelikle Ekonomi Bakanlığı birçok görüşme yapmış, Bakan Nihat Zeybekci de konuyla bizzat kendisi ilgilenmişti. İran Türk ihracatçısına yönelik konsolosluk onayı şartını bir yıldır uygulamaktaydı. Buda Türk ihracatçısını olumsuz etkilemekteydi. Uygulama nedeniyle ihracatçılar konsolosluk bünyesinde zaman kaybı yaşamakta ve ekstra giderlere katlanmak zorunda kalmaktaydı.

Türkiye’de Tepki Olarak Aynı Uygulamayı Hayata Geçirdi

İran tarafından uygulanan konsolosluk onayı şartı, ihracatçıların ilgili bakanlığa şikayetlerini de artırdı. Bakanlık ülke ile bazı görüşmeler yapsa da İran uygulamadan vazgeçmemişti. Türk Ekonomi Bakanlığı da İran’a yönelik aynı şartın aranması kararını almış ve hayata geçirmişti.

Ekonomi Bakanı Zeybekci sorunun çözümü için diplomatik platformdaki arayışlara devam etti. Bu kapsamda bakanlık yetkililerini görevlendirdiği öğrenilen Zeybekci, uygulamaya son verilmesi adına büyük çaba harcadı. Yapılan çalışmalar ve bürokratların İran yetkilileriyle temasları, kararın geri çekilmesini beraberinde getirdi. İran onay şartı uygulamasından geçen haftanın başında vazgeçtiğini açıkladı. Kararı ilgili bakanlığa iletti.

Son durumda onay şartının araması geçtiğimiz haftadan itibaren rafa kaldırıldı ve ticari ilişkilerin önündeki büyük engellerden biri de aşılmış oldu. Haberi duyan Türk ihracatçılar alınan karardan memnun olduklarını, derin bir nefes aldıklarını belirtti. İran cephesi ise, aynı kararı Türkiye tarafının da almasını ve şartı kaldırmasını bekleyen açıklamalar yaptı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İran “Konsolosluk Onayı” Şartını Kaldırdı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x