İŞKUR, işinin başına geçmek isteyen engelli vatandaşlara ve eski hükümlülere destek olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda 36 bin liralık hibe desteği veren kurum, destek ödemelerini artırmayı planlıyor.

İŞKUR Desteği 50 Bin Liraya Yükseldi

İŞKUR, yeni yılda engelli ve eski hükümlülere destek vermeye devam edecek. Kurum destek miktarını 50 bin lira seviyesine taşıyacak. Özel projeleri değerlendirecek olan Türkiye İş Kurumu, engelli vatandaşların iş ve sosyal hayata ortak olmasını hedefliyor.

İŞKUR, ortaya koyduğu özel politikalarla ve uygulamalar aracılığıyla eski hükümlülere ve engelli vatandaşlara mesleki eğitim imkânı sağlıyor. Bu kişilerin eğitim ardından istihdam edilmesine yardımcı oluyor. Söz konusu kişilere yapılan destekler ve verilen eğitimlerin masrafları ise İdari Para Cezaları Fonunda biriken paradan karşılanıyor. Engelli vatandaşlardan iş kurmak isteyenlere verilen hibe destekleri kaynağını da bu fon oluşturuyor.

İŞKUR hibe desteğinden yararlanmak için 18 yaş şartı bulunuyor. Engelli ve eski hükümlülerin Kuruma kayıtlı olması ve engelli vatandaşlarda yüzde 40 engelli raporu da aranan koşullar arasında yer alıyor. Hibe desteği dahilinde girişim yapmak isteyen bu vatandaşlar öncelikle projelerini hazırlıyor. Bu projeler ilgili komisyon tarafından inceleniyor ve değerlendiriliyor. Hibe desteğine uygun olan projeler onaylanarak hayata taşınıyor.

Bu kapsamda kuruluş işlemleri desteğine 3 bin lira, işletme gideri desteğinde 11 bin lira, kuruluş desteğindeyse 36 bin liralık destek söz konusu olacak. önümüzdeki yılın ilk dönemi projeleri arasında yer almak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlar başvurularını 11 Aralık 2017 tarihine kadar yapabilecek.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]