1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İstanbul Trafiği Maliyeti Şok Etti

İstanbul Trafiği Maliyeti Şok Etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul trafiği dünyanın en yoğun olduğu kentler arasında yer alıyor. Trafik bazı zamanlarda çileye dönüşse de İstanbullular bu çileye alışmış gibi görünüyor. Peki, bu trafik yoğunluğunun yıllık maliyeti ne kadar? İşte cevabı…

İstanbul Trafiği Maliyeti Yıllık 6 Milyar TL

İstanbul trafiği bazen akıcı bazen yoğun, belli merkezlerde biraz daha yoğun, bazı noktalarda ise durma noktasında ilerliyor. İstanbul trafiği hakkında açıklama yapan Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü, kentteki trafik yoğunluğu maliyetinin yılda 6 milyar lirayı bulduğunu ifade etti. Mustafa Ilıcalı bu bilgiyi Dünya Otomotiv Konferansı kapsamında açıkladı.

80 Milyon Kişiyi istihdam Ediyor

Açılış konuşmacısı olarak kürsüye çıkan Mustafa Ilıcalı, geçen yıl itibari ile otomotiv sektörünün 4 trilyon dolarlık hacme ulaştığını, bu rakamın küresel ekonomide dördüncü sırada olduğunu aktardı. Sektörün toplamda 80 milyon kişiye iş imkanı sunarak istihdam ettiğini kaydetti.

Üretim Gelişmekte Olan Ülkelere Kaydı

Otomotiv sektörünün merkez üretim ve yan kolları ile beraber düşünüldüğünde sektördeki bir dolarlık katma değer yükselişinin, ekonomi için üç dolar olduğunun altını çizdi. Sektördeki gelişmeleri de değerlendiren Ilıcalı, “Üretimde gelişmiş ülkelerin payının yüksek olduğu zamanlar artık geride kaldı. Otomotiv sektöründe gelişmekte olan ülkeler iyi bir çıkış yakaladı ve gelişmiş ülkeleri geçti” dedi.

Elektrikli Toplu Taşıma Projesi Üretilmeli

Ilıcalı konuşmasında İstanbul trafiği hakkında da bazı bilgiler paylaştı. “İstanbul trafiği yıllık maliyet hesabı yapıldığında yoğunluktan dolayı 6 milyar liralık ek maliyet çıkarıyor” diyen Ilıcalı, otomotiv sektörüne seslenerek, elektrikli toplu taşıma aracı üretmeleri yönünde çağrı yaptı.

İstanbul Trafiği Maliyeti Şok Etti
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!