Otomotiv İhracatı Yüzde 24 Sıçradı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ihracat şampiyonu yılın ilk 9 ayında da bozmadı. Türkiye İhracatçılar Meclisi otomotiv ihracatı verilerini açıkladı. Buna göre Ocak – Eylül döneminde sektör ihracatını yüzde 24 artırmayı başardı.

Otomotiv İhracatı Son Zamanların En İyi Seviyesine Çıktı

Türkiye İhracatçılar Meclisi yılın ilk 9 ayında gerçekleşen otomotiv ihracatı için artışa işaret etti. Otomotiv ihacatı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla dolar baz alındığında yüzde 22 arttı dedi. Buna göre otomotiv ihracatı kapsamında 9 ayda ülke ekonomisine giren dolar bazlı gelir 21 milyar 103 milyon dolara kadar ulaştı. Avro baz alındığında da artışın yüzde 22 olduğu belirlenirken, elde edilen kazanç 19 milyar 29 milyon avro oldu. Otomobil ihracatı 2017 yılının ilk 9 ayında Avro bazlı işlemlerde yüzde 58’lik artışla 8 milyar 600 milyon dolara kadar çıktı. Avro bazlı işlemler yüzde 59’luk artış sonrasında 7 milyar 800 milyon avroyu gösterdi.

Otomobil ihracatı Yüzde 31 Arttı

Ocak – Eylül döneminde otomotiv ihracatı yanında ana sanayi ihracatı yüzde 31’lik artışa ev sahipliği yaptı. Otomotiv sektörünün yan sanayisi ihracatta yüzde 7’lik artış kaydetti. TİM’den yapılan açıklama da otomotiv sektörünün ihracattaki liderliği bu yılın Ocak – Eylül döneminde de devam etti. Sektör Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 18’ini tek başına gerçekleştirdi.

Pazar Daraldı

2017 yılının ilk 9 ayında, bir önceki yılın ayı dönemine göre pazarda daralma gözlemlendi. 643 bin seviyesine gerileyen otomotiv sektörü pazarında, otomobil pazarı yüzde 3’lük küçülmeyle karşı karşıya kaldı ve 477 bin adetlik satışta kaldı.

İthal Otomobil Satışı Düştü, Yerli Üretim Satışları Arttı

TİM tarafından yapılan açıklamada otomotiv ihracatı yükselişe devam etti denirken, ithalde düşüş yaşandığı ifade edildi. İthal otomobil satışlarındaki gerileme yüzde 10 geriledi. Tüketicilerin yerli araçlara ilgisi arttı. Yerli üretim otomobil satışlarındaki yükseliş yüzde 22 oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Otomotiv İhracatı Yüzde 24 Sıçradı!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x