1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İsviçreli Şirketler Türkiye’de Yatırımlarını Artırmaya Hazırlanıyor

İsviçreli Şirketler Türkiye’de Yatırımlarını Artırmaya Hazırlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arpat Şenocak: Türkiye ve İsviçre Arasındaki İşbirliği

Türkiye’de faaliyet gösteren İsviçre Ticaret Odası Derneği, 1984 yılında Türkiye’nin önde gelen firmaları tarafından kurulmuştur. Dernek, iş çevrelerini bir araya getirerek Türkiye ve İsviçre arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Dernek Başkanı Arpat Şenocak, derneğin 40. yılını özel bir etkinlikle kutlayacaklarını belirtmiştir. Derneğin 160 üyesi bulunmakta olup, İsviçre veya Türk sermayeli üyeler arasında üretim, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler yer almaktadır.

Türkiye ve İsviçre Arasındaki Ticaret Hacmi

İsviçre’nin Türkiye’deki 8. en büyük yatırımcı olduğunu vurgulayan Şenocak, 300’den fazla İsviçreli şirketin Türkiye’de toplam 10 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını ifade etmiştir. Türkiye ile İsviçre arasındaki ticaret hacmi uzun yıllardan beri dengeli seyretmekte olup, ihracatla ithalatın benzer seviyelerde devam ettiğini belirtmiştir. Türkiye’nin ekonomik koşullarının zorlu bir dönemden geçtiğini ancak alınan ekonomi politikaları ve kararlarla olumlu bir yönde ilerlediğini ve yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin arttığını belirtmiştir.

İsviçreli yatırımcıların Türkiye’ye uzun vadeli bakış açısına vurgu yaparak, Türkiye’deki yatırım ortamının iyileştirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirtmiştir. Şenocak, Türk firmaların AB’nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na uyum çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ve Türk firmaların bu değişime hazırlandığını gözlemlediklerini ifade etmiştir. Türkiye’nin kredi risk primindeki düşüşün yatırımlara olumlu yansıdığını belirterek, ülke arasındaki yatırım ortamının iyileştirilmesi için eğitim, şeffaflık ve güvenin önemine değinmiştir.

İsviçreli Şirketler Türkiye’de Yatırımlarını Artırmaya Hazırlanıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!