1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. İsviçreli Varlık Yönetim Şirketi Türkiye Hakkında Açıklama Yaptı

İsviçreli Varlık Yönetim Şirketi Türkiye Hakkında Açıklama Yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsviçreli Pictet Varlık Yönetimi Türkiye’ye Artan Yatırımlarını Açıkladı

İsviçre merkezli varlık yönetim şirketi Pictet, Türkiye’nin yüksek enflasyonla mücadele konusundaki ilerlemelerine güvenerek Türkiye pozisyonlarını artırma kararı aldığını duyurdu. Latin Amerika pozisyonlarını azaltırken Türkiye’ye olan ilgisini artıran Pictet, Türk varlıklarına ve Türk lirasına desteğini artırma kararı aldı.

Pictet Varlık Yönetimi’nden Mary-Therese Barton, Türkiye tahvilleri ve para birimine olan yatırımcı desteğinin, politika yapıcılarla devam eden tartışmalar, piyasalardan gelen olumlu sinyaller ve muhalefetin öne çıktığı yerel seçimler gibi faktörlerle son üç ayda arttığını belirtti. Barton, Türk Lirası’ndaki ağırlıklarını artırdıklarını ve portföylerine 2-5 yıllık Türkiye tahvilleri eklediklerini ifade etti.

Önümüzdeki aylarda enflasyonun düşeceğine dair işaretlerin arttığını belirten Barton, Türk varlıklarına olan güvenin artmasını ve yabancı yatırımcı girişlerinin Türk lirasının değerini desteklemesini beklediklerini dile getirdi. Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Türk varlıklarında artan bir yükseliş trendi gözlemlendi. Türk lirasının dolar karşısında bu yıl %10’dan fazla değer kaybetmesine rağmen, 5 yıllık kredi risk primi (CDS) geçen yılın zirvesinden 500 baz puanın üzerinde geriledi.

Barton, “Bu iyimserliğimize rağmen temkinli olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son toplantısında politika faizini %50’de sabit tutma kararı alırken, enflasyondaki belirgin bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdüreceğini belirtti.

Pictet Londra biriminden Alper Göçer ise, “Politika yapıcılar enflasyonun hedef aralıkta olduğundan emin olmak için birkaç veri daha görmek isteyebilir. Bu durumu yıl sonuna yaklaştıkça görebiliriz” şeklinde konuştu.

İsviçreli Varlık Yönetim Şirketi Türkiye Hakkında Açıklama Yaptı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!