1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. JPMorgan Stratejistinden Faiz İndirimi Beklentisi

JPMorgan Stratejistinden Faiz İndirimi Beklentisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JPMorgan Asset Management’ın Stratejisti David Kelly’den Faiz Oranları ve Piyasa Değerlendirmesi

JPMorgan Asset Management’ın Baş Küresel Stratejisti David Kelly, ekonominin yavaşlamaya doğru ilerlediğine işaret eden veriler ışığında Federal Rezerv’in (Fed) 2024 yılında faiz oranlarını düşürmeye hazırlandığını belirtti. Kelly, önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin kaçınılmaz hale geleceğini ve bu indirimlerin Eylül ve Aralık aylarında gerçekleşebileceğini öngördü.

Kelly, ekonomideki soğuma trendinin faiz indirimlerine olanak tanıdığını belirtirken, son istihdam raporundaki verilere de dikkat çekti. İşsizlik oranının son üç yılın en yüksek seviyesine çıktığına vurgu yapan stratejist, ekonominin zayıfladığına işaret etti.

Faiz indirimlerinin yatırımcılara borsaya akın etme sinyali olarak algılanmaması gerektiğini belirten Kelly, aşırı yükselen hisse senedi fiyatları konusunda uyarılarda bulundu. S&P 500 endeksinde yaşanan rekor üstü performansın yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kelly, yüksek değerlemeler ve aşırı yükselen hisse senedi fiyatları nedeniyle piyasada bir düzeltme olasılığının yüksek olduğunu ifade etti. Bu dönemde en pahalı hisselerde yer almanın riskli olabileceğine dikkat çekti.

2021 yılında şimdiye kadar yüzde 17’lik bir artış gösteren S&P 500 endeksindeki yükselişin büyük ölçüde Fed faiz indirimleri ve yapay zekaya olan talep nedeniyle olduğunu belirten Kelly, mega-cap teknoloji hisselerinin endeksin kazançlarının büyük bir kısmını taşıdığını ifade etti.

Kelly, ekonominin piyasalarda balonlar oluşturabileceğini ancak yatırımcıların çeşitlendirme yapmaları ve en pahalı hisselere fazla maruz kalmamaları gerektiğini vurguladı. Bu dönemde dikkatli olunması gereken bir zamanda olduğunu belirtti.

Kaynak
CNBC
JPMorgan Stratejistinden Faiz İndirimi Beklentisi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!