1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kaçak İşçi Çalıştıranlara Ağır Yaptırımlar Geliyor…

Kaçak İşçi Çalıştıranlara Ağır Yaptırımlar Geliyor…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kaçak işçi çalıştıran işletmelere ve patronlara ağır cezalar verilecek. Hükümet konuyla ilgili çalışmalara başlarken, kaçak işçi çalıştıranlar tek tek belirlenecek ve yasal işlem başlatılacak.

Kaçak İşçi Çalıştıran Patron Yandı

Hükümet yeni dönemde hayata geçirilecek önemli kararlar için kolları sıvadı. İşçi sağlığının ve emeğinin dikkate alınarak alınan kararla birlikte kaçak işçi çalıştırılmasının önü tamamen kapanacak. Yeni dönemde hayata geçecek olan kararlar sigortasız veya kaçak işçi çalıştıran işletmelere göz açtırmayacak.

Elden Maaş Dönemi Geride Kalacak

Bu kapsamda hedefler doğrultusunda elden maaş alma döneminin sona erecek. Maaşlar bankalar aracılığı ile işçinin hesabına yatırılacak. Sigortasız işçi çalıştıranlara şimdide bazı yaptırımlar söz konusuyken, yeni dönemde bu cezalar çok daha ağır şekilde uygulanacak. İşverenler bu kapsamda işçilerin emeklerini göz ardı edemeyecek.

3 Yılda 200 Bin İşletmeye, 1,2 Milyar Liralık Para Cezası

Maliye Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Hükümet ve bakanlık işbirliği içerinde yeni yaptırımları belirlemeye başladı. Ülke ekonomisini ve çalışanların menfaatlerini baz alan yaptırımların bazıları uygulama geçti.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde bu kapsamda işçi çalıştıranlara idari para cezaları kesildi. Geçen üç yıllık zaman diliminde bu işçileri çalıştırdığı belirlenen 200 bin kadar işyerine idari işlem başlatılarak bir milyar 200 milyon liralık para cezası verildi. Sigortasız ve kaçak işçilerin yoğun olarak üretime dahil edildiği sektörlerdeki incelemelerse devam ediyor. Denetimler özellikle inşaat ve sanayi sektörlerinde yapılıyor.

Şikayetler İçin ALO 170 Hattı

Sigortasız işçi çalıştıran patronlar ALO 170 hattına şikayet edilebiliyor. Sigortasız işçi çalıştıran işletmelere kesilen idari para cezası ise bir işçi için asgari ücretin iki katı olarak uygulanıyor. Bunun yanında bir sene sigortasız çalıştırılan personelin primleri de işverenden tahsil ediliyor.

Kaçak İşçi Çalıştıranlara Ağır Yaptırımlar Geliyor…
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!