Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, önemli bir karar için düğmeye bastı. Bakanlık demiryolu ulaşımını tercihe den vatandaşların haklarını korumak adına, yeni bir yönetmelik hazırlıklarına başladı.

Yolcuların Hakları Genişletildi, İşletmelerin Sorumlulukları Arttı!

Ulaştırma Bakanlığının demiryollarına yönelik hazırlamayı planladığı yönetmelik, yolcuların seyahatlerini ve seyahat sonrasını içerecek. Yolcuların haklarını ve yükümlülüklerini belirleyecek olan söz konusu yönetmeliğe göre, işletmeler ücret listelerini internet sayfalarında da duyuracak. Yolcunun bileti iade etmesi ise, iptali beraberinde getirecek.

Demiryolunu kullanan yolcular diledikleri durumlarda, şartlar dahilinde yanlarına el çantası ve evcil hayvanlarını alabilecek. Diğer yolcuları rahatsız edecek büyüklükteki bagajlara ve evcil hayvanlara ise izin söz konusu olmayacak.

Binişten İnişe Kadar Sorumlu İşletme

Tren işletmecileri yönetmelik yürürlüğe girdiği taktirde, yolcunun trene binişinden inişine kadar geçen sürede yolcudan sorumlu olacak. Trene biniş esnasında veya inerken, ya da tren içindeyken yolcunun hayatını kaybetmesi halinde işletmeci durumdan sorumlu tutulacak.

Yolcuya Tazminat Hakkı!

Yönetmelikle birlikte, seyahatin normalden bir saat ve daha fazla sürmesi; yolculara tazminat isteme hakkını verecek. Tren seyahatinin 60 ile 119 dakikalık gecikmesi durumunda ödenen bilet ücretinin yüzde 25’lik bölümü yolcuya iade edilecek. 2 saatlik gecikme yaşayan trenlerse, yolculara bilet ücretlerinin yarısının geri ödenmesini saplayacak. Bu tazminatlar, yolcunun talebine göre zorunlu olarak yapılacak. Fakat gecikme durumu yolculara önceden aktarılırsa, yolcunun işletmeden tazminat talebi söz konusu olmayacak.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]