1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Karahan: Sıkı Para Politikası ile Talebi Dengeliyoruz

Karahan: Sıkı Para Politikası ile Talebi Dengeliyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’dan Ekonomi Değerlendirmesi

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Küresel Ekonomi ve Enflasyon

Karahan, küresel büyümenin 2024 yılında sınırlı bir artış öngörüldüğünü belirtirken, enerji hariç emtia fiyatlarında artış gözlemlendiğini vurguladı. Küresel enflasyonun hedeflerin üzerinde seyrettiğini ifade eden Karahan, merkez bankalarının parasal sıkılığı koruduğunu ve gelişmekte olan ülkelere portföy hareketlerinin dalgalı bir seyir izlediğini açıkladı.

Türkiye Ekonomisi ve Enflasyon Trendleri

Yılın ilk çeyreğinde iç talep ve net ihracatın büyümeye pozitif katkı verdiğini belirten Karahan, yurt içi talepte direnç olduğunu ve bazı normalleşme işaretlerinin görüldüğünü dile getirdi. Enflasyon göstergelerinin ana eğilimde gerilemeye işaret ettiğini vurgulayan Karahan, hizmet fiyatlarının öne çıktığını ve hizmet enflasyonunun gelişmiş ülkelerde de manşet enflasyonun üzerinde seyrettiğini aktardı.

Parasal Politika ve Ekonomik Gelişmeler

Karahan, konut fiyatlarındaki artış eğiliminin yavaşladığını belirtirken, dayanıklı tüketim mallarında fiyat artışlarının da yavaşlayacağını öngördü. Parasal sıkılaştırmanın etkilerinin takip edildiğini ifade eden Karahan, faiz artırımları ve makroihtiyati politika adımlarıyla finansal koşulların sıkılaştığını dile getirdi.

Para Politikası ve Gelecek Hedefler

Merkez Bankası’nın parasal duruşunu sıkılaştırdığını ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyen adımlar attığını belirten Karahan, para politikasındaki sıkı duruşun fiyat istikrarı sağlanana kadar kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye’ye yönelik portföy girişlerinin ivme kazandığını ve parasal sıkılaşmanın rezervlere olumlu yansıdığını ifade etti.

Karahan: Sıkı Para Politikası ile Talebi Dengeliyoruz
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!