1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kars Balı Üretimi Dibe Vurdu!

Kars Balı Üretimi Dibe Vurdu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kars balı üretimi son yılların en düşük miktarıyla karşı karşıya kaldı. Kovan başına elde edilen bal miktarı 4 hatta 3 kiloya kadar geriledi.

Kars Balı Üretimindeki Düşüş Üreticiyi Üzdü

Kars balı üretimi hakkındaki açıklama Kars Ziraat Odası Başkanı tarafından yapıldı. Başkan Ertaş, bu yılki üretimde yüzde 80’lik gerileme yaşandığını ifade etti. Geçen yıllardaki üretiminin kovan başına miktarının 20 kilo olduğunu aktaran Erbaş, “ Bu yıl kovan başına elde edilen miktar sadece 3-4 kilo” dedi.

Bölgede bal üretimi yapan bir üretici ise şaşkın olduklarını ifade ederek, “Yaklaşık 35 senedir bölgede bal üreticiliği yapıyorum. Üretimin bu seviyeye düştüğünü hiç görmedim. Elde ettiğimiz bal miktarı bu yıl yok denecek kadar az” dedi.

Kafkas Irkı Arılar Üretiyor

Bölgedeki bal üretimi, Kars’ın en yüksek yaylalarında yapılıyor. Yaylalar bitki örtüsü açısından oldukça zengin! Üretimde kullanılan arı türü ise Kafkas ırkı olarak bilinen arılar. Kovanlardaki sağım şu günlerde başladı. Fakat Kars balı üretimi üreticiyi üzdü.

Kar Bitki Örtüsünü Kuruttu, Bal Üretimi Geriledi

Kars Ziraat Odası Başkanı açıklamasına söyle devam etti. “Rekoltemiz bu sene oldukça düşük. Bunun en önemli nedeni ise ilkbaharda yaylalara yağan kar oldu. Yaylalardaki bitki örtüsü ve arılar soğuktan olumsuz etkilendi. Bitki örtüsünde meydana gelen kuruma, arıların üretim miktarını düşürdü. Gerçek Kars balı üretimi bu yıl hiç beklenmedik şekilde azaldı” diyen Oda Başkanı Adem Ertaş, sağım yapan üreticinin de şok içerisinde olduğunu aktardı.

Kars balı halk arasında bin bir derde deva olarak biliniyor. Kıymetli ballar arasında ilk sıralarda gelen bölge balı fiyatının, düşük miktar nedeniyle yükseleceği ifade ediliyor.

Kars Balı Üretimi Dibe Vurdu!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!