Kurulan Şirket Sayısı Yüzde 26,91 Arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağustos ayında kurulan ve kapanan şirket istatistikleri açıklandı. TOBB, 2017’nin Ağustosunda kurulan şirket sayısı araştırmasında; Temmuz ayına kıyasla yüzde 26,91 oranında artış, kooperatif sayısındaki artışınsa yüzde 9,46 olduğunu belirledi.

Kapanan Şirket Sayısı Yüzde 11,74 Arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hazırlanan kurulan ve kapanan şirket istatistikleri, Temmuz ayı baz alındığında gerçek kişi ticari işletme sayısı Ağustos ayında yüzde 14,71 oranında yükseldiğini gösterdi..

Ağustos ayında kapanan şirket verilerini içeren istatistiğe göre, kapanışı gerçekleşen şirket sayısı Temmuz ayına kıyasla yüzde 11,74 oranında arttı. Aynı dönemde kapanan kooperatif sayısı yüzde 21,49 azaldı. Gerçek kişi ticari işletme sayısında belirlenen kapanma oranı ise, yüzde 17,87 geriledi.

Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Kıyasla Kapanan Şirket sayısındaki Artış Yüzde 105,4 Oldu!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bir önceki yılın Ağustos ayı ile 2017 yılı Ağustos ayı verilerini de paylaştı. Buna göre 2016’nın aynı dönemine kıyasla kurulan şirket sayısı yüzde 47,46 oranında arttı. Kooperatif sayısındaki artış yüzde 30,65 olarak belirlendi. Gerçek ticari işletme sayısıysa yüzde 15,61’lik artış kaydetti.

Aynı dönem baz alındığında kapanan şirket sayısındaki artışın yüzde 105,4olduğunu gösteren istatistikler, gerçek kişi ticari işletme sayısındaki artışın yüzde 13,69 olduğunu kaydetti. Kapanışı yapılan kooperatif sayısı ise söz konusu dönemde yüzde 1,04’lük gerileme yaşadı.

En Çok Şirket ve Kooperatif İstanbul’da Kuruldu

Geçtiğimiz ay 6 bin 674 şirket ve kooperatif kuruldu. Bu kapsamda açılışı yapılan şirketlerin yüzde 81,02’lik bölümünü limited şirketler oluşturdu. Kurulan anonim şirketler toplamda yüzde 17,74’lük pay aldı. kooperatiflerin payı ise yüzde 1,2 olarak belirlendi.

Ağustos ayında Bayburt dışındaki bütün kentlerde az veya çok yeni açılış gerçekleşti. kurulan şirket ve kooperatiflerin büyük bölümü İstanbul’da faaliyete geçti. İstanbul’da açılış yapılan şirket ve kooperatiflerin yurt geneline oranı yüzde 35,81 olarak belirlendi. İstanbul’u yüzde 11,45’lik oranla Ankara takip etti. İzmir ise toplamdan yüzde 6,26’lık pay aldı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kurulan Şirket Sayısı Yüzde 26,91 Arttı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x