Haziran ayının sonu itibariyle mobil iletişimde abone sayısı 76,6 milyonu buldu. Mobil iletişime Ocak-Haziran döneminde yapılan yatırımların tutarıysa 2 milyar 600 milyon lira olarak kayda geçti.

Bakan Ahmet Arslan Açıkladı!

Konuyla ilgili açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’ndan geldi.  Bakan Ahmet Arslan 2017 yılında kesintisiz iletişimin sağlanması adına cep telefonu operatörlerinin ciddi yatırımlar yaptığını, yatırımların yılsonuna kadarda devam edeceğini ifade etti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2017 yılının Nisan-Haziran aylarını kapsayan döneme ilişkin bir rapor hazırladı. Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporuna dair ayrıntıları açıklayan ve değerlendiren haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, sabit telefon abone sayısının gerilediğini kaydetti.

Sabit Telefon Abone Sayısı Düşüşte

Arslan, “2016 yılı sonu itibariyle sabit telefon abone sayısı 11 milyon 100 bin olarak kayda alınmıştı. Haziran ayı sonundaki verilerse 11 milyon abone olduğunu gösteriyor. Makineler arası iletişim abone sayısıysa geçen yılın sonunda 4 milyon olarak belirlenmişti. Bu rakam Haziran ayı sonu itibariyle 4 milyon 200 bin aboneye yükseldi” dedi.

Mobil Hat Abone Sayısı 76,6 Milyon

Mobil hat tüketicileri hakkında da bir değerlendirme yapan Bakan Arslan, abone sayısının 76 milyon 600 bine yükseldiğini ifade etti. Bakan, “Yılın ilk çeyreğinde aylık mobil hat kullanımının ortalamada 426 dakika olduğunu görüyoruz.  Yılın ikinci çeyreğindeki kullanım süresi ise 441 dakika olarak belirlendi. Bu da mobil hat kullanımının artarak devam ettiğine işaret etti” ifadelerini kullandı. .

Bakan Ahmet Arslan’ın değerlendirmesinde mobil internette yer aldı. Arslan, “Operatörler 4,5G hizmetlerini yaygınlaştırmaya devam ederken, 4,5G aboneleri Haziran ayının sonunda 59 milyon 900 bin kişiye çıktı” diyerek, Türkiye’deki abonelerin neredeyse yarısının hızlı internet kullanmayı tercih ettiğine işaret etti. Abonelerin 24 milyon 900 bininin bu hizmetten yararlandığını, 4,5G’den yararlanmayanlarınsa cihazlarının yada sim kart uyumsuzluğu nedeniyle bu hizmeti alamadıklarını kaydetti.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]