KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Alma ve Üretim Tesisi Kurma

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KOSGEB’den solucan gübresi desteği verilmektedir. KOSGEB’den solucan gübresi hibe desteği nasıl alınır? Şartlar nelerdir?  Hibe ne kadardır? Merak edilen tüm soruları cevaplayacağız. Öncelikle KOSGEB nedir? sorusuna cevap vermek gerekmektedir.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır.

 • Girişimci olarak, kendi işini kurmak isteyen fakat maddi desteği olmayan bireylere maddi destek vermektedir KOSGEB.
 • KOSGEB’in ana amaçlarından birisi, küçük işletmeler tarafından ülke ekonomisine katkı sağlanmasına yardımcı olmaktır. Devlet tarafından verilen bu maddi desteğe hibe ismi verilmiştir.
 • Sanayide ve ekonomik alanda gittikçe önem kazanan küçük işletmeler, KOSGEB destekleri ile kalkınmaktadır. Girişimciler belli şartları yerine getirdikleri zaman KOSGEB’in desteklerine başvuru yapabilirler.

KOSGEB Tarafından Sağlanan Destekler

KOSGEB, birçok alanda küçük ve orta ölçekli işletmelere hibe vererek destek olmaktadır. Bu destekler ise şöyledir;

 • KOBİ proje destek programı,
 • Kredi faiz desteği,
 • İş birliği destek programı,
 • Ar-GE,
 • Tematik proje destek programı,
 • Laboratuvar destekleri,
 • Genel destek programı, destek verdikleri başlıklar arasında yer alır.

KOSGEB’den Kredi Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB’den 2018 yılı itibarıyla destek almak isteyen bireylerin yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır. KOSGEB Girişimci Destekleri olarak adlandırılan bu krediyi almak için belli evrakları tamamlamanız ve iş koluna göre bazı kurslara katılmanız gerekmektedir. 50.000 TL’lik hibe ve ek olarak 100.000 TL’lik faizsiz kredi almak isteyenler için yapılması gerekenler işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • Bağlı bulunan ilçenin KOSGEB Hizmet Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Başvuru aşamasından sonra Girişimcilik Eğitimi verilecektir. Bu eğitimi tamamlamaları beklenmektedir.
 • Bir eğitimin başlaması için gerekli olan tek kural, yeterli sayının tamamlanmış olmasıdır. Yeterli sayıya ulaşan birimler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi açmakta ve başvuru sahiplerine eğitim verilmektedir.
 • Sınava başvuru yaptıktan sonra bir sınava tabii tutulursunuz. Bu sınavı geçtikten sonra asıl eğitime katılabilirsiniz.
 • Kurs sonunda verilen sertifikayı hak etmeniz halinde kursu tamamlamış sayılırsınız.
 • Kurs bitiminde, öğrendikleriniz ile birlikte bir iş planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu iş planını KOSGEB ekibine sunduktan ve onaylattıktan sonra KOSGEB desteği alabilirsiniz.
 • Açtığınız iş yerini KOSGEB’e bildirmek ve veri tabanına ekletmek ile yükümlüsünüz. Evraklarınızı KOSGEB’e teslim ettikten sonra KOSGEB tarafından denetlenmeniz için bir görevli gönderilecektir. Hazırlanacak rapora bağlı olarak desteğinizi alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi ve KOSGEB Desteği

Solucan gübresi üretimi bir diğer adıyla organik solucan gübresi nedir? ne işe yarar?
Solucanların dışkılama yaparak oluşturduğu gübreye Solucan Gübresi adı verilmiştir. Bilindiği gibi hayvan gübresi ve tarımsal atıklar organiktir. Zirai ilaç kullanımı ile birlikte gübrelenen gıdaların, verimliliği düşmektedir ve hormonlu olarak tabir ettiğimiz gıdalar ortaya çıkmaktadır. Organik gübre kullanımı ile birlikte daha doğal bir yol izlenmeye başlanmıştır. Solucan gübreleri oldukça zengin bir organik yapıya sahiptir, %70’lik bir oran söz konusudur. Hal böyle olunca solucan gübresi üretimi artmıştır. Talep arttığı için de solucan gübresi üretimi devlet desteği ile sağlanmaktadır. Son yıllarda solucan gübresi üretiminin revaçta olduğu ve KOSGEB tarafından desteklendiği bilinmektedir. Solucan gübresi kursu da alabilirsiniz. KOSGEB tarafından verilen hibeyi almak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır.

Organik gübre üretimi için destek almak isteyen girişimcilerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

 • Yukarıda KOSGEB’den kredi almak için gereken şartları sıralamıştık. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini ve kursu başarıyla bitiren ve sertifika almaya hak kazanmak ilk aşamadır. Sadece şirket kurmak yeterli midir? Hayır, değildir. Şirketi kurduktan sonra solucan üretim tesisinizi de kurmanız gerekmektedir.
 • KOSGEB, kuracağınız tesis için, makine ve ekipman desteği de vermektedir. Tesise almanız gereken ve zorunlu olan tüm ekipman ücretleri KOSGEB tarafından sağlanmaktadır.
 • İşletme giderleri için 30,000 Türk Lirası, kuruluş desteği için 2.000 Türk Lirası ve Makine desteği için de 18.000 Türk Lirası destek verilmektedir. Geri ödemesiz bir şekilde.
 • Makinelerin şirket kurulduktan sonra alınması gerekmektedir fakat şöyle bir ayrıntı söz konusudur. 2 yılı geçmemiş herhangi bir makine alımında yine KOSGEB tarafından destek verilmektedir.

Solucan Gübresi için KOSGEB Desteklerinin Bölgelere Göre Dağılımı

Solucan gübresi üretimi devlet desteği 2018 verilerine göre destekler Bakanlar Kurulu tarafından 6 bölgeye ayrılmıştır.
İlk bölge olan 1. ve 2. Bölgeye destek verme oranı %60’dır. Gazi, şehit yakını, engelli girişimci ve kadın girişimci olarak başvurduğunuz zaman ise bu oran %80’e çıkmaktadır.

 • bölgede bulunan iller: Bursa, Eskişehir, Ankara, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Muğla ve Antalya’dır.
 • Bölgede bulunan iller: Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’dır.

Üç, dört, beş ve altıncı bölgelerin KOSGEB oranları %70’tir. Gazi, şehit yakını, engelli girişimci ve kadın girişimci olarak başvuruyorsanız bu oran %90’a çıkmaktadır.

 • bölgede bulunan iller: Balıkesir, Bilecik, Burdur, Gaziantep, Karabük, Karaman, Mersin
 • bölgede bulunan iller: Afyonkarahisar, Amasya, Çorum, Düzce, Erzincan, Bartın, Hatay
 • bölgede bulunan iller: Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Kahramanmaraş, Kilis, Giresun, Erzurum, Gümüşhane
 • bölgede bulunan iller: Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Çanakkale Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri, Kars, Iğdır, Hakkari’den oluşmaktadır. Listeye eklenmemiş tüm şehirler 3 ve 6. bölge arasında bulunmaktadır.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Alma ve Üretim Tesisi Kurma
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x