1. Haberler
  2. Banka
  3. Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanoğlu hayatını devam ettirebilmek için pek çok şeye ihtiyaç duyar. Bunlardan bazıları barınma, beslenme, giyinme, eğitim ve eğlence gibi gereksinimlerdir. Tüm bu zorunlu ve keyfi ihtiyaçlarımız için para gerekir. Düzenli bir işte çalışarak ya da freelance meslekler tercih ederek para kazanılabilir.

Ancak bazen satın almamız gereken şey aylık maaşımız ile karşılayamayacağımız kadar büyük bir değere sahip olabilir. Örnek verecek olursak taşıt, konut veya eğitim alanında yapılacak harcamalar bütçemizi aşabilir. Bu gibi durumlar için bankalar müşterilerine kolaylık sağlayarak kredi hizmeti sunar.

İhtiyacınız olan yüklü miktardaki parayı size temin eder ve bunu yavaş yavaş taksitlendirerek ödeme imkânı sunar. Tabi kredi çekmek için de belirli şartlar vardır. Herkes istediği miktarda ve istediği gibi kredi çekemez. Yıllık gelir durumunuz, kredi notunuzun yüksekliği, 18 yaş sınırı gibi pek çok şart kredi başvurularında değerlendirilir.

Bu şartlardan biri olan kredi notunun yüksek olması başvuru sonucunuzu büyük ölçüde etkiler. Peki, kredi notu nedir? Kredi notu ne işe yarar? Kredi notu nelere bağlıdır? Kredi notu düşük olan kişiler nasıl kredi çekebilir? Bu ve bunun gibi akla gelebilecek tüm soruların cevabını yazımızda derledik.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; geçmiş borçlarımıza, bankalarla yapmış olduğumuz anlaşmalara ve ödeme alışkanlıklarımızın analiz edilmesine bağlı olarak oluşturulmuş bir puandır. Nasıl ki bir iş başvurusu yaparken CV’nizi inceleniyor, önceki tecrübelerinize bakılıyor ise kredi başvurusu yaparken de bu büyük önem taşır. Banka, kredi notunuza bakarak bir değerlendirme oluşturur. Bu halde kredi notunun yüksek olması başvurunuza pozitif olarak yansır.

Kredi Notu Düşük Olanlar İçin Kredi Çekme Yöntemleri

Kredi notunun kredi başvurusu sırasında büyük bir önem arz ettiğini söyledik. Peki, kredi notu düşük olan kişiler kredi çekebilir mi? Nasıl çekebilir? Sizler için bu soruların cevaplarını listeledik.

Kişi teminat gösterebilir.

Kredi notunun düşüklüğü demek kredi başvurusu yapan kişiye olan güvenin oluşturulamaması demektir. Bu durumda kişi kredinin ödenebilirliğini kanıtlamak ve ödenememe riskini ortadan kaldırmak için birtakım teminatlar sunabilir. Bu teminat konut, taşıt ya da şartları sağlayan herhangi bir mal varlığı olabilir.

Kişi kefil gösterebilir.

Bir diğer yöntem ise kişinin kefil göstermesidir. Kefil gösterilen kişi, krediyi çeken kişinin krediyi ödeyememesi durumunda borcu üstlenerek ödeyecek kişidir. Kısaca borcun ödenmeme riskini ortadan kaldırır.

Düşük miktarda kredi talep edilebilir.

Düşük miktarlı kredilerin ödenebilirliği yüksek olduğu için olası riskleri azaltır ve banka ile başvuran arasındaki güven sorununu bir nebze ortadan kaldırır. Bu da başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına destek olacak bir unsurdur.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!