1. Haberler
  2. Banka
  3. Yanlış hesaba para yatırma ve iade alma işlemi

Yanlış hesaba para yatırma ve iade alma işlemi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hemen herkesin başına muhakkak bir defa yanlış hesaba para gönderme olayı gelmiştir. İnternet veya telefon bankacılığı ile para transfer işlemleri gerçekleştirildiği esnada IBAN ya da hesap numarasının herhangi bir rakamının yanlış girilmesi sonucunda, gönderilen paranın başka bir hesaba gitmesine sebep olur. Online bankacılık uygulamaları dışında, atmlerden gerçekleştirilmiş olan para transfer işlemleri esnasında hesap bilgilerinin yanlış girilmesi de aslında paranın yanlış hesaba aktarılmasına sebep oluyor.

Yanlış Hesaba Yatırılan Paranın İadesi 

Para transfer işlemleri esnasında kullanılan banka gişeleri başta olmak üzere ATM’ler ile telefon ve İnternet bankacılığı gibi alternatif pek çok seçenek arasında hata yapmaya en müsait araç ise, bankaların internet bankacılığıdır. 

Yanlış bir hesaba para gönderildiği fark edildiği durumda ise yapılması gerekenler aşağıda tek tek maddeler halinde sıralanmıştır;

  • Öncelikli olarak hiç vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetleri servisi aranır ve yanlış hesaba para transferi yapıldığı bildirilir,
  • Eğer hesabın sahibi ile para gönderen kişi aynı bankanın müşterisi ise; banka ile direkt iletişime geçerek çözüme kavuşturulabilir ancak kişiler aynı bankanın müşterisi değillerse eğer o zaman işler biraz daha uzayacaktır demektir, 
  • Yatırılmış paranın miktarı fazla ise eğer çağrı merkezi aranarak, para aktarılmış olan yanlış hesabını bloke edilmesi talep edilebilir. Bu süreci çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü para iade etme sürecinde, karşı tarafın gönderilmiş olan tutar ile yapmış olduğu harcamaların iadesi gerçekleştirilememektedir.

Yanlış Hesaba EFT İşlemi Mesai Saatleri Dışında Yapılması Durumunda 

EFT işlemleri değişik bir bankaya para transferi, hafta içi saat 09:00 ile 17:30 saatleri arasında yapılabilir. Eğer bu saatler dışında ya da hafta sonu EFT işlemi yapılmış ise bu durum ileriye dönük talimat olarak değerlendirilir ve ilk mesai gününde saat 09:00’dan sonra gönderilir. Böyle bir durumda ise para transferi gerçekleşmediği için EFT talimatı internet bankacılığı uygulamasından iptal edebilir ya da bankanın çağrı merkezini arayarak iptal talebi oluşturabilirsiniz.

Karşı Tarafın Parayı İade Etmek İstememesi Durumunda 

Unutulmamasını da fayda olacaktır ki para yanlış hesaba transfer edilmiş ise, karşı tarafın parayı iade etmesi o kişinin kendi inisiyatifindedir. Eğer ki karşı taraf parayı iade etmek istemiyor ve uzlaşma yoluna gitmiyorsa, hukuki işlemlere başvurulabilir.

Yanlış hesaba para yatırma ve iade alma işlemi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!