1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kripto Varlıklara Yönelik Kanun Düzenlemesi Komisyondan Onay Aldı

Kripto Varlıklara Yönelik Kanun Düzenlemesi Komisyondan Onay Aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Varlıklara İlişkin Kanun Düzenlemesi Kabul Edildi

Kripto varlıklara ilişkin kanun düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yeni düzenleme, kripto varlık piyasasının düzenlenmesi ve yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla hayata geçirildi.

Yeni Düzenlemeyle Getirilen Değişiklikler

Yeni düzenleme ile kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınması zorunlu hale getirildi. İzin almadan faaliyet yürüten kişilere ve kuruluşlara ise ciddi cezalar öngörüldü. Bu kişilere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilebilecek.

Zimmet suçunu işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcı yöneticileri ve mensupları da ağır cezalarla karşı karşıya kalacak. Yöneticiler ve mensuplar, 8 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Yasal Düzenlemelerin Getirdiği Yükümlülükler

Yeni düzenleme ile kripto varlık platformlarının gelirlerinin bir kısmı da belirlenmiş kurumlara aktarılacak. Her yıl platformların gelirlerinin belirli bir oranı SPK ve TÜBİTAK’a ödenecek. Bu uygulama ile sektörün denetim altına alınması ve şeffaflığın artırılması hedefleniyor.

Ayrıca, yurt dışında faaliyet gösteren kripto varlık hizmet sağlayıcılarının Türkiye’deki faaliyetlerini belirli bir süre içinde sonlandırması gerekecek. Bu sayede yerli yatırımcıların korunması ve sektördeki düzensizliklerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yaptırımlar Ceza Miktarı
İzin Almadan Faaliyet Yürütmek 3-5 yıl hapis, 5000-10000 güne kadar adli para cezası
Zimmet Suçu 8-14 yıl hapis, 5000 güne kadar adli para cezası
Kripto Varlıklara Yönelik Kanun Düzenlemesi Komisyondan Onay Aldı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!