Londra Metal Borsası ve Çin Bakır Fiyatları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Londra Metal Borsası’nda işlem gören üç aylık vadeli bakır, son verilere göre %0,1 oranında bir düşüşle 9.459,50 dolar/ton seviyesinde işlem görüyor. Önceki günkü gerilemesini sürdüren bakır fiyatları, küresel ekonomik gelişmelerden etkilenmeye devam ediyor. Benzer şekilde, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda Haziran vadeli bakır kontratı da %0,5 oranında bir düşüşle 76.700 yuan/ton (10.594,22 dolar) seviyesine geriledi.

Analistlerin Değerlendirmesi

Çin Vadeli İşlem analistleri, Çin’deki ekonomik zayıflık ve ABD’nin faiz indirimi beklentilerindeki azalma ile ilişkili olarak, bakır fiyatlarındaki risk iştahının azaldığını vurguladı. IMF’nin küresel ekonomik büyüme hakkındaki öngörüleri de bakır fiyatları üzerinde etkili olabilir. Özellikle Çin ve Avrupa’daki talep zayıflığı ve bölgesel savaşların ekonomiye etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durum, bakır gibi önemli metallerin fiyatları üzerinde baskı yaratabilir.

Faiz Oranları ve Dolar Değerlemesi

ABD merkez bankası başkanı Jerome Powell’ın enflasyon ile ilgili açıklamaları, faiz oranları ve dolardaki hareketliliği etkileyebilir. Powell, enflasyonun yüksek seyretmesi durumunda faiz oranlarını uzun süre yüksek tutma gerekliliğine işaret etti. Bu durum, doların güçlenmesine neden olabilir ve metaller üzerindeki fiyatları etkileyebilir.

Diğer Metallerin Durumu

Bakırın yanı sıra diğer metallerde de fiyat hareketlilikleri yaşanıyor. LME’de alüminyum %0,2 düşüşle 2.557 dolar/tondan, çinko %0,5 düşüşle 2.758,50 dolar/tondan, kurşun %0,3 düşüşle 2.142 dolar/tondan, kalay %0,4 düşüşle 31.685 dolar/tondan, nikel ise %0,8 artışla 17.860 dolar/tondan işlem görüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Londra Metal Borsası ve Çin Bakır Fiyatları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!