MTV’deki artış otomobil kullanıcılarını üzdü. Maliye Bakanı, önümüzdeki yıl Motorlu Taşıtlar Vergisinin yüzde 40 oranında artacağını duyurdu.

MTV, Şans Oyunları, Sigara Kağıdı Hepsi Düzenlendi

Motorlu Taşıtlar Vergisi oranlarında düzenleme yapıldığını açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, artışın yüzde 40 olduğunu; bunun yanında şans oyunları ödüllerinden alınan verginin de artırıldığını duyurdu.

Buna göre şans oyunlarından alınan vergi ikiye katlandı ve yüzde 20 seviyesine çıkarıldı. Vergi alınacak diğer bir diğer kalem ise sigara kağıdı oldu. Yeni yılda bu kalemden ÖTV alınacak. Naci Ağbal’ın açıklamasında işsizlere müjdeli bir haberde vardı. Ağbal, 2018’de kamuya 74 bin kadar yeni alım yapacağını açıkladı.

Araç Sahiplerini Üzen Haber

2018 yılında artacak vergilerin içerisinde Motorlu Taşıtlar Vergisi araç sahiplerini memnun etmedi. Yüzde 40 oranındaki artışı yüksek bulan vatandaşlar, indirim beklentisi içerisinde olduklarını ifade etti. Maliye Bakanı’nın açıklamasına göre, yeni dönemde araçların vergi dışı değeri baz alınacak ve MTV söz konusu tutar üzerinden hesaplanacak. Şu anda yürürlükte olan kanuna göre MTV motor hacmi ve araç yaşına göre belirleniyor.

Araların Ülkeye Giriş Fiyatları, Vergide Önemli Olacak

Yeni vergi sistemi dahilinde yurtdışından ülkeye gelen araçların, Türkiye’ye giriş fiyatları da vergileme noktasında kendini hissettirecek. Özellikle lüks araçlar yeni sistemden fazlasıyla nasibini alacak.

Binek Araçların MTV’si Yükseldi

Motorlu Taşıtlar Vergisindeki artış yalnızca binek otomobil tüketicilerini ilgilendirecek. Diğer araçların MTV tutarları yeniden değerleme oranına göre yükselecek.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]