Bankalararası Kart Merkezi: Banka Kartı Sayısı 126,1 Milyon Adet

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankalararası Kart Merkezi, Ağustos ayı raporunu açıkladı. Rapora göre Türkiye’de kullanımda olan kredi kartı sayısı 61 milyonu buldu. Vatandaşın cebinde bulunan banka kartıysa 126,1 milyon adeti gösterdi.

Banka Kartı Sayısında Yüzde 11 Artış

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yapılan incelemenin sonuçlarına göre geçen bir yıllık zaman diliminde kredi kartı sayısındaki artış yüzde 6, banka kartı sayısındaki artışsa yüzde 11’lika artışa işaret etti.

Temassız Teknoloji Kullanımı Yükselişte

Banka kartlarının temassız kullanımı, vatandaşların zaman kaybı yaşamasının önüne geçerken, ödemelerin hızını artırdı. Temassız ödemeler 50 lira altındaki işlemlerde kullanılırken, bu ödeme türünde banka veya kredi kartının şifresi istenmiyor. Böyle olunca vatandaşların temassız ödemeye olan ilgisi de artıyor.

Kredi Kartlarının Yüzde 36’sı Temassız İşleme Uygun

Bankalararası Kart Merkezi hazırladığı raporda, 61 milyon adet olan kredi kartından yüzde 36’lık bölümünün bu teknolojiye uyumlu olduğunu aktardı. Banka kartlarınınsa temassız ödeme uyumu yüzde 11 olarak kayda geçti. Ödeme noktalarının hizmet oranı ise yüzde 33 olarak belirlendi.

2010 Yılından 2017’ye Kaydedilen Gelişim

2010 yılı verileri incelendiğinde ise temassız ödeme hizmetine uyumlu kredi kartı sayısı toplamdan yüzde 7 pay almaktaydı. Banka kartlarının uyumu ise yüzde 0,3 olarak kayda geçmişti. Ödeme noktalarındaki terminallerin temassız hizmet uyumu oranı ise sadece yüzde 2,3 seviyesindeydi.

2017 yılının Ağustos ayına dair oranlar ise temassız ödemenin geçen 7 yıldaki gelişimini gözler önüne serdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bankalararası Kart Merkezi: Banka Kartı Sayısı 126,1 Milyon Adet
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x