Türkiye’de kredi kartı ve kredi kullanımı her geçen gün artarken, kart ve bireysel kredi kullanımı nedeniyle hakkında yasal takip başlatılan borçlu sayısı yükselişe geçti. Ocak – Ağustos döneminde borçları nedeniyle haklarında yasal takip başlatılan kişi sayısı 912 bini buldu.

Kredi Kartı Kullanımı Artmaya Devam Ediyor

Vatandaşın nakit sorununa anında çözüm sunan kredi kartı veya kredi tüketimi, bilinçli kullanılmadığında veya doğru hesap yapılmadığında birçok vatandaşın önüne daha büyük sıkıntılarla geliyor. Bu kapsamda Türkiye’de çok sayıda vatandaşın kart ve bireysel kredi borcu bulunurken, bazı tüketiciler bu borçlarını gecikmeli olarak ödüyor bazıları ise hiç ödeyemiyor. Kredi kartı ve kredi borcunu ödemeyen tüketiciler hakkında ise yasal takibin başlaması kaçınılmaz oluyor.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından kayıt altın alınan bilgilere göre yılın ilk sekiz ayında borçları nedeniyle yasal takibe alınan kişi sayısında yüzde 4,9’luk gerileme kaydedildi. Yasal takibe takılan borçlu sayısı 632 bin kişi olarak belirlendi.

Bireysel ve Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyen 312 Bin Kişiye Yasal Takip!

2016 yılının Ocak – Ağustos dönemi ile bu yılın aynı dönemi karşılaştırıldığında bireysel ve kredi kart borcu nedeniyle hakkında yasal takibe başlanan borçlu sayısı yüzde 1,6’lık artışla 312 bin kişi olarak hesaplandı. Aynı dönemde bireysel ve kart borcu konusu 7 bin 611 adet habere konu oldu. Sadece kredi kartının konu olduğu haber sayısı ise 16 bin 712’ye kadar yükseldi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]