1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Merkez Bankalarının Faiz İndirimi ve Enflasyonla İlgili Açıklamaları

Merkez Bankalarının Faiz İndirimi ve Enflasyonla İlgili Açıklamaları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Portekiz Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Mario Centeno, Econostream Media ile yaptığı röportajda enflasyon ve faiz politikalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Centeno, enflasyonun Mart ayında beklenenden hızlı bir şekilde hedefe ulaşması durumunda bu yıl içinde 100 baz puanlık bir faiz indirimine açık olduklarını belirtti.

Centeno’nun vurguladığı önemli bir nokta da faiz indiriminin kısıtlayıcı bir seviyede olacağıydı. Yani, faiz indirimi olsa bile politika yapıcılar, ekonomiyi aşırı derecede teşvik etmekten kaçınacaklarını ifade etti. Şu anda enflasyonun hedefe yakın olduğunu belirten Centeno, önümüzdeki aylarda enflasyonun geçici olarak hedefin altına düşebileceğini öngördüklerini dile getirdi. Ancak, faiz oranlarını sadece enflasyon hedefi olan yüzde 2’ye ulaştığında düşürebileceklerini belirtti.

Centeno’nun politika duruşunu değiştirmek için uzun süre beklemenin daha agresif faiz indirimlerini gerektirebilebileceğine de dikkat çekti. Bu durumda, politika yapıcıların ekonomik koşulları yakından takip ederek gerekli adımları atmaları bekleniyor.

Diğer bir AMB Yönetim Kurulu Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy de Galhau ise Orta Doğu’daki gerilimlerin petrol fiyatlarını artırması durumunda bile politika yapıcıların bu durumun fiyatlar üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde analiz edeceklerini ve ‘mekanik bir tepki vermeyeceklerini’ belirtti. Bu durum, merkez bankalarının karar alma süreçlerinde dikkatle ele alınması gereken bir konuyu ortaya koyuyor.

Merkez Bankalarının Faiz İndirimi ve Enflasyonla İlgili Açıklamaları
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!