Nisan Ayı Enflasyon Verileri ve TCMB Raporu Analizi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketici Fiyat Endeksi ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Verileri

Tüketici Fiyat Endeksi nisanda aylık bazda %3,18 artış göstererek, yıllık enflasyon %69,80 seviyesine ulaştı. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise %3,60 oranında arttı ve yıllık enflasyon %55,66 olarak gerçekleşti.

TCMB’nin Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayımladı. Rapor, enflasyon verilerini detaylı bir şekilde ele alarak analiz etti.

Nisan Ayında Enflasyonun Detaylı İncelenmesi

Rapora göre, nisan ayında tüketici fiyatları genelinde yaşanan artışın içinde, gıda grubunun etkisi gerilerken, hizmet grubunda güçlü bir artış görüldü. Ayrıca, enerji fiyatlarındaki seyir ve temel mal gruplarındaki değişimler detaylı bir şekilde incelendi.

Raporda ayrıca şu detaylar yer aldı: Hizmet fiyatlarındaki yükseliş, özellikle ulaştırma hizmetlerindeki artışla belirginleşti. Temel mal grubunda otomobil fiyatlarındaki ılımlı artış dikkat çekerken, enerji fiyatlarının seyrinde petrol fiyatlarındaki gelişmeler etkili oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ise işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüş, işlenmiş gıda fiyatlarındaki artışı dengeledi.

Endeks Aylık Değişim (%) Yıllık Enflasyon (%)
Tüketici Fiyat Endeksi 3,18 69,80
Üretici Fiyat Endeksi 3,60 55,66
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Nisan Ayı Enflasyon Verileri ve TCMB Raporu Analizi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!