1. Haberler
  2. Haberler
  3. ABD Hazine Bakanı Yellen Yen Müdahalesi Hakkında Konuştu

ABD Hazine Bakanı Yellen Yen Müdahalesi Hakkında Konuştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Japonya’nın para birimini desteklemek için müdahalede bulunup bulunmadığını açıklamaktan kaçınsa da, yenin değerindeki keskin hareketleri kabul etti. Yellen, gazetecilere verdiği demeçte, “Müdahale edip etmedikleri konusunda yorum yapmayacağım. Bunun bir söylenti olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Yellen, yenin son zamanlarda hızlı bir şekilde değer kazandığını belirterek, “bu tür müdahalelerin nadir olması ve istişarelerin gerçekleşmesini beklerdik” şeklinde konuştu.

Japon yetkililer geçtiğimiz hafta iki kez yeni desteklemek için piyasaya müdahalede bulundu. Bunlardan ilki, dolar karşısında 34 yılın ardından ilk defa 160 seviyesini aşan yenin değer kazanmasının ardından gerçekleşti. İkinci müdahale ise ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın bir sonraki faiz artırımının olasılığının düşük olduğunu açıklamasının ardından yapıldı.

Japonya Merkez Bankası’nın cari hesap verilerine göre, hükümetin yapılan müdahaleler için yaklaşık 60 milyar dolar harcadığı görülüyor. Yenin değerindeki bu dalgalanmalar uluslararası piyasalarda dikkatle takip edilmeye devam ediyor.

ABD Hazine Bakanı Yellen Yen Müdahalesi Hakkında Konuştu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!