Yeni yıl gelmeden ayak sesleri zamlarla duyulmaya başladı. MTV, şans oyunları ve sigara kağıdı düzenlemesi ardından Özel İletişim Vergisi de zamlardan nasibini aldı. Torba Yasaya göre söz konusu vergi tek oranda sabitlenecek. İnternet vergisiyse önümüzdeki yılda itibaren yüzde 50 oranında zamlı olacak.

Özel İletişim Vergisi Sabitlenecek!

Torba Yasa Meclise gönderildi. Yasaya göre Özel İletişim Vergisi için tek oranda sabitlenmesi öngörüldü. Değişiklik Meclisten geçerse Özel İletişim Vergisi oranı yüzde 7,5’ta sabitlenecek.

ÖİV 1999 yılında Marmara’da yaşanan büyük deprem ardından uygulamaya konmuştu. 18 yıldır uygulamada olan ÖİV 60 milyar TL’ye ulaştı.

İnternete Zam Yüzde 50!

Özel İletişim Vergisi şu anda yüzde 5, 15 ve 25 gibi oranlarda uygulanıyor. Yüzde 7,5 oranında sabitlenmesi halinde telefon ve TV’de geçerli olan vergi oranı gerileyecek. Yalnızca ses kullanımı için geçeri olan telefon türlerinin faturaları da bu orandan yararlanacak ve faturalar düşecek.  Vatandaş bu gelişmelere sevinirken, Yasa dahilinde yer alan diğer nokta ise neredeyse herkesi yakından ilgilendiriyor. ÖİV’nin önemli bir bölümü internet hizmetleri dahilinde elde ediliyor. İnternet hizmetlerinin ÖİV ise önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 50’yi bulan oranda zamlanacak. Yani internet kullanıcıları bu durumdan olumsuz etkilenecek.

Yurtdışına İndirim Gelebilir

Yasa kapsamında mevcut paketlerin yurtdışı ücretleri de ise olumlu bir etkilenme yaşayacak. Şu anda cep telefonu operatörleri günlük bazda mevcut tarifelere sabit bir ücret uyguluyor. Ücretler 14 lira 90 kuruş ile 19 lira 90 kuruş arasında değişiyor. İşte bu ücretlere beklenen indirim ise yüzde 25 olarak ifade ediliyor.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]