Özel İletişim Vergisi, İnternete Yüzde 50 Zam Getirecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni yıl gelmeden ayak sesleri zamlarla duyulmaya başladı. MTV, şans oyunları ve sigara kağıdı düzenlemesi ardından Özel İletişim Vergisi de zamlardan nasibini aldı. Torba Yasaya göre söz konusu vergi tek oranda sabitlenecek. İnternet vergisiyse önümüzdeki yılda itibaren yüzde 50 oranında zamlı olacak.

Özel İletişim Vergisi Sabitlenecek!

Torba Yasa Meclise gönderildi. Yasaya göre Özel İletişim Vergisi için tek oranda sabitlenmesi öngörüldü. Değişiklik Meclisten geçerse Özel İletişim Vergisi oranı yüzde 7,5’ta sabitlenecek.

ÖİV 1999 yılında Marmara’da yaşanan büyük deprem ardından uygulamaya konmuştu. 18 yıldır uygulamada olan ÖİV 60 milyar TL’ye ulaştı.

İnternete Zam Yüzde 50!

Özel İletişim Vergisi şu anda yüzde 5, 15 ve 25 gibi oranlarda uygulanıyor. Yüzde 7,5 oranında sabitlenmesi halinde telefon ve TV’de geçerli olan vergi oranı gerileyecek. Yalnızca ses kullanımı için geçeri olan telefon türlerinin faturaları da bu orandan yararlanacak ve faturalar düşecek.  Vatandaş bu gelişmelere sevinirken, Yasa dahilinde yer alan diğer nokta ise neredeyse herkesi yakından ilgilendiriyor. ÖİV’nin önemli bir bölümü internet hizmetleri dahilinde elde ediliyor. İnternet hizmetlerinin ÖİV ise önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 50’yi bulan oranda zamlanacak. Yani internet kullanıcıları bu durumdan olumsuz etkilenecek.

Yurtdışına İndirim Gelebilir

Yasa kapsamında mevcut paketlerin yurtdışı ücretleri de ise olumlu bir etkilenme yaşayacak. Şu anda cep telefonu operatörleri günlük bazda mevcut tarifelere sabit bir ücret uyguluyor. Ücretler 14 lira 90 kuruş ile 19 lira 90 kuruş arasında değişiyor. İşte bu ücretlere beklenen indirim ise yüzde 25 olarak ifade ediliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Özel İletişim Vergisi, İnternete Yüzde 50 Zam Getirecek
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x